2,5 miliarda uderzeń!

2,5 miliarda uderzeń!

Serce – niesamowity narząd, pompa, która przez całe życie dostarcza krew do wszystkich zakamarków naszego ciała. Zaraz po urodzeniu serce noworodka ma masę 20 gramów, a częstotliwość jego bicia wynosi 120-160 uderzeń na minutę.

Wraz z upływem czasu nasze serce rośnie razem z nami. U dorosłego człowieka osiąga wagę około pół kilograma i w prawidłowych warunkach uderza od 60 do 90 razy (średnio 72). Dla porównania – serce słonia waży aż 22 kg i bije jedynie 25 razy na minutę. W ciągu całego życia serce człowieka uderza około 2,5 miliarda razy!

Nie ulega wątpliwości, iż jest to najważniejszy „pracownik” naszego organizmu. Dlaczego zatem tak mało o Niego dbamy? Dlaczego pozwalamy, aby nasz tryb życia wpływał tak destrukcyjnie na nasze największe dobro, jakim jest serce?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 r. zanotowano 177,4 tys. zgonów wynikających z chorób układu krążenia!  Pomimo wdrożenia nowoczesnych technologii, dynamicznie rozwijającego się systemu opieki oraz znacznego zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych - odsetek ten praktycznie nie spada od roku 2005! Od wielu lat prawie połowa wszystkich zgonów w kraju jest spowodowana chorobami układu krążenia, a tym samym są one największym zagrożeniem życia w Polsce. 

A przecież wystarczy tak niewiele, aby uzyskać znacznie więcej, chociażby najprostsza profilaktyka oraz regularne badania. O nasze samochody potrafimy dbać regularnie, systematycznie jeździmy na przeglądy, odstawiamy do warsztatów, poświęcamy na nie czas. A przecież zadbanie o serce jest znacznie prostsze, wystarczy chociażby badanie aparatem EKG, które trwa zaledwie kilka chwil, a pozwala rozpoznać zaburzenia pracy tego organu, w tym jego niedokrwienie. Dzięki tym kilku chwilom możemy podjąć leczenie we wczesnym stadium choroby i uratować nie tylko swoje zdrowie, ale być może i życie.

Badanie EKG  (Elektrokardiografia) jest bezbolesne oraz bezpieczne dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani opieki lekarskiej. Badanie EKG trwa zaledwie kilka minut i może być wykonane w gabinecie lekarskim, w przychodni albo przy łóżku chorego. Aparaty  EKG dostępne są w wybranych sklepach dostarczających profesjonalny sprzęt medyczny, takich jak np. Sklep Medyczny KREDOS, który jest wiodącym sprzedawcą artykułów medycznych w kraju.

Innym, równie nieskomplikowanym sposobem na zadbanie o nasze serce jest skorzystanie z Holtera EKG. Cóż to takiego? To urządzenie rejestrujące pracę serca w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę. Uzyskane wyniki zostają poddane szczegółowej, często komputerowej analizie, co pozwala zdiagnozować zaburzenia rytmu serca oraz zmiany niedokrwienne. Zaletami urządzenia są niewielkie rozmiary i możliwość przymocowania go do ciała lub ubrania pacjenta w sposób niekrępujący ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie.

Miej serce dla swojego serca, poświęć mu kilka chwil i sprawdź, czy prawidłowo wykonuje swoją pracę. Scarlett O'Hara z "Przeminęło z wiatrem" mawiała: "pomyślę o tym jutro". Ty pomyśl jednak o swoim sercu już dzisiaj.