Chiński kalendarz płci - czym jest?

Chiński kalendarz płci - czym jest?

Zazwyczaj płeć dziecka nie ma znaczenia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy przyszli rodzice mają własne preferencje co do płci. Obecnie medycyna nie pozwala tego zaplanować, jednak istnieje ciekawe narzędzie, pomagające w tym, a mianowicie chiński kalendarz płci.

Chiński kalendarz płci – geneza powstania

Historia, która wiąże się z chińskim kalendarzem płci, jest dość interesująca. Sięga ponad 700 lat w przeszłość. Do dziś nieznany jest nam twórca tego wynalazku, ale istnieją pewne przypuszczenia, które wskazują na Chińczyka pochodzącego ze szlacheckiej rodziny. Chiński kalendarz płci odnaleziono nieopodal Pekinu. Znajdował się on w starożytnym grobowcu. Dawniejsze zastosowanie kalendarza różniło się od dzisiejszego. Stworzono go przede wszystkim, aby zaspokoić potrzeby rodzin pragnących chłopców jako kolejnego dziecka. Tamtejsze społeczeństwo uznawało kobiety za osoby bezużyteczne w pracy fizycznej. Mężczyźni byli silniejsi. Kobiety miały zajmować się domem oraz rodzeniem dzieci. W obecnych czasach kalendarz płci ma dwojakie zastosowanie. Można zaplanować płeć dziecka, a zarazem kobieta będąca w ciąży może sprawdzić, kto się narodzi. Chiński kalendarz to najstarsza metoda planowania płci dziecka.

 

Instrukcja obsługi kalendarza płci

Aby poprawnie skorzystać z chińskiego kalendarza płci, wystarczą dwie informacje. Kobieta musi podać wiek, w jakim będzie w dniu porodu, a także miesiąc narodzin dziecka. Na pierwszy rzut oka wydaje się to banalne, jednak są pewne haczyki. Obie informacje należy podać na podstawie chińskiego kalendarza księżycowego, w którym miesiąc w odróżnieniu od naszego trwa 28 dni. W przeciwnym razie odczytana płeć dziecka nie będzie poprawna. Pomocne mogą okazać się zróżnicowane kalkulatory internetowe oraz symulatory.

 

Czy chińska metoda planowania płci jest skuteczna?

Czy chiński kalendarz płci jest skuteczny? Zdania są podzielone. Chińscy badacze informują, że na podstawie ich badań skuteczność oscyluje w granicach 90%, jednak nikt nie widział tych badań. Opinie ludzi są zróżnicowane i można je podzielić na trzy kategorie: osoby uważające, że kalendarz daje 100% skuteczności; osoby, które twierdzą, że sprawdza się on czasami; a także osoby, które uważają tę metodę za mit. Prawdopodobnie rozbieżne opinie wynikają z różnych doświadczeń życiowych poszczególnych ludzi.

Reasumując, Chiński kalendarz płci to metoda starożytnej proweniencji. Nie można powiedzieć, że daje 100% szans na przewidzenie płci. Najlepiej samodzielnie sprawdzić jej skuteczność i potraktować to jako ciekawy eksperyment.