Co matka powinna robić z dzieckiem w wolnym czasie?

Co matka powinna robić z dzieckiem w wolnym czasie?

Matka to osoba, która pozostaje najbliższa dziecku. Choć wychowaniem, nauczaniem i opieką powinni zajmować się też ojciec, babcia czy dziadek, to i tak nikt jej nie zastąpi. I to właśnie z matką dziecko spędza najwięcej czasu w pierwszych latach swojego życia.

Instynkt macierzyński, czyli więź matki oraz dziecka

Jak wspomniano we wstępie, matkę oraz dziecko łączy wyjątkowa więź. Naukowcy twierdzą, że to za sprawą instynktu macierzyńskiego. Uważa się, że więź między matką a dzieckiem tworzy się w chwili, gdy bierze ona w ramiona swoje nowo narodzone maleństwo. Gruczoły wydzielają wówczas oksycotynę. Oksytocyna, nazywana też hormonem radości, wydziela się na przykład podczas orgazmu, tylko w nieco mniejszych dawkach. Niezależnie od tego, czy matka pragnęła dziecka, czy nie, przepełnia ją w tym momencie radość. Co więcej, u dziecka też wydziela się oksytocyna. Matka więc otwiera się na dziecko, a dziecko na matkę. Niestety oksytocyna po krótkim czasie przestaje się wydzielać, a niekiedy jeszcze w życiu by się przydała, zwłaszcza przy opiece nad synem lub córką.

 

Czas dla matki oraz dziecka

Matka i dziecko w pierwszych latach życia dziecka spędzają ze sobą miażdżącą większość czasu. Każdą wolną chwilę powinni oni pożytecznie wykorzystywać. Jest więc czas na zabawę, na edukację, a także na prowadzenie zdrowego stylu życia (spacery, przebywanie na świeżym powietrzu itd.). Inicjatywa leży rzecz jasna po stronie matki.

 

Zabawa

Dziecko lubi się bawić i nie wolno mu tego zabraniać, a wręcz trzeba przyłączyć się do niego. Matka musi brać udział we wszystkich zabawach, począwszy od tych najprostszych (np. w berka czy w chowanego), a skończywszy na tych bardziej wyrafinowanych. Ważne, aby maluch podczas zabawy miał od czasu do czasu kontakt z rówieśnikami, a nie tylko z matką, ojcem, babcią czy dziadkiem.

 

Edukacja

Choć na prawdziwą naukę przyjdzie czas po szóstym roku życia, to zachęcać i wdrażać do niej trzeba już wcześniej. Matka może dziecku czytać, a jeśli wykazuje ono zdolności i zainteresowanie, można uczyć je samodzielnej lektury. W gestii matki i pozostałych osób zajmujących się dzieckiem leży to, aby nauczyć malucha mówić, czytać i pisać. Podstawy nauczania i wychowania zaczynają się zawsze w domu.

 

Spacer

Spacery to chyba najpopularniejsza forma relaksu, nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich osób. Dopóki dziecko nie opuści wózka, dopóty można wybierać się na długie spacery. Gdy dorośnie, trzeba skrócić trasę, aby pozwolić mu chodzić jego własnym tempem. Spacerujcie po jak najbardziej zielonych i bezpiecznych terenach, z dala od wszelkich zanieczyszczeń. Można też zorganizować wypad do lasu. Należy jednak uważać na kleszcze i pająki.

Więcej na temat spędzania wolnego czasu z dzieckiem dowiesz się na: https://www.tatento.pl.