Co należy wiedzieć o odbiorze odpadów niebezpiecznych?

Co należy wiedzieć o odbiorze odpadów niebezpiecznych?

Odpady niebezpieczne to pojęcie, które kojarzy się ze śmieciami produkowanymi przez firmy, fabryki, restauracje. Niewiele osób jednak wie, że do odpadów niebezpiecznych zaliczamy także zużyty sprzęt elektroniczny.

Odbiór odpadów niebezpiecznych – najważniejsze informacje

Odbiór odpadów niebezpiecznych rozpoczyna się od podpisania umowy. Umowa określa terminy, ceny i wszystkie szczegóły związane z planowanym odbiorem odpadów. Jest także zabezpieczeniem i dowodem na to, że w sposób legalny pozbyliśmy się odpadów. Firma zajmująca się tymi działaniami przyjeżdża pod wskazany adres i zabiera zabezpieczone śmieci. Oczywiście warto się wcześniej dowiedzieć, czy w przypadku zużytego sprzętu elektronicznego konieczne jest rozkręcenie jakichś elementów, zdjęcie obudowy etc. Wszystkim tym może się zająć już sama firma. Następnie auto przewozi sprzęt do miejsca, gdzie zostaje on zutylizowany.

 

Odbiór śmieci elektronicznych – co się pod tym kryje?

Śmieci elektroniczne to sprzęty AGD, takie jak lodówka, pralka, zmywarka, piekarnik, kuchenki, okap, a także RTV, czyli telewizory, sprzęt grający, telefony. Wszystko, co działa, nie tylko na prąd, ale także na baterie, które swoją drogą także zaliczają się do zbioru odpadów niebezpiecznych. Popsuty sprzęt może być niebezpieczny dla osób, które go znajdą, a zalegające odpady w polskich lasach są tylko dowodem na to, że same nie znikają.

 

Dlaczego odbiór sprzętu elektronicznego jest tak ważny dla środowiska?

Z usług firmy zajmującej się wywozem odpadów niebezpiecznych korzystać może zarówno przedsiębiorstwo, jak i osoba fizyczna. Oczywiście inny będzie model rozliczenia i inna umowa, ale poza tym wszystko przebiega dokładnie tak samo. Podczas wyboru firmy koniecznie trzeba ją zweryfikować, czyli sprawdzić, czy śmieci rzeczywiście lądują w miejscu, gdzie są przetwarzane i utylizowane, a nie trafiają po prostu na śmietnik. Sprawdza się to w statusie firmy, dzwoniąc do siedziby. Odbiór sprzętu elektronicznego może być zarówno jednorazowy, jak i cykliczny. To znaczy, że zamawia się usługi, w ramach których dana firma będzie zjawiała się raz na jakiś czas i zabierała zużyte śmieci elektroniczne. Taka usługa znajduje zastosowanie w firmach i przedsiębiorstwach, gdzie zużywane są duże ilości baterii, tuszów do drukarek czy żarówek. W przypadku osoby fizycznej są to raczej zawsze usługi jednorazowe.