Czy rozwódki mogą się ubiegać o alimenty od byłych mężów?

Czy rozwódki mogą się ubiegać o alimenty od byłych mężów?

Zwykle alimenty kojarzymy tylko ze świadczeniami wypłacanymi na dzieci, ale nie każdy wie, że możemy je też otrzymać w innych okolicznościach. Możliwe jest wnioskowanie o alimenty od byłego męża.

W trakcie rozwodu sąd orzeka o ustaniu więzi pomiędzy małżonkami. Nie znaczy to jednak wcale, że wszystkie z nich ulegają rozerwaniu. Prawo zapewnia ochronę tym osobom, których sytuacja materialna po rozwodzie jest gorsza niż w trakcie trwania małżeństwa. Wtedy mają one możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka.

 

Niedostatek po rozwodzie

Jeżeli rozwiedziony małżonek pozostaje w niedostatku, w takiej sytuacji może on wnioskować o odpowiednie środki utrzymania od swojego byłego małżonka. Trzeba spełnić tylko jeden ważny warunek. Małżonek ubiegający się o alimenty nie może być uznany przez sąd jako wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego. Wobec tego wyrok rozwodowy musi zapaść bez orzekania o winie, z przypisaniem winy drugiemu małżonkowi albo z orzeczeniem współwiny małżonków.

Czym jest niedostatek, który może dotknąć byłego małżonka? To stan, gdy nie może on samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Niedostatek może nastąpić wtedy, gdy nie może on podjąć pracy wskutek zajmowania się dziećmi czy też przeszkodą ku temu jest wiek, umiejętności, stan zdrowia.

 

Gorsza sytuacja materialna

Do ubiegania się o alimenty od eks-małżonka upoważnia również pogorszenie się sytuacji materialnej. Gdy jeden z małżonków został uznany za jedynie winnego rozkładu pożycia, a rozwój powoduje pogorszenie sytuacji materialnej drugiego małżonka, wtedy może on domagać się alimentów - nie musi znajdować się w stanie niedostatku.

Do każdej sprawy tego rodzaju sąd podchodzi indywidualnie, dlatego warto udać się do adwokata, który bliżej przyjrzy się danej sytuacji. Gdy potrzebujesz wsparcia w związku z alimentami od byłego małżonka, pomoże ci Kancelaria Kłosiński Bulesowski Adwokaci kb-adwokaci.pl z Łodzi. Z pełną ofertą możemy zapoznać się na stronie internetowej: kb-adwokaci.pl.