Czy singielki są szczęśliwsze?

Czy singielki są szczęśliwsze?

Co pewien czas naukowcy przeprowadzają badania, z których wynika, że singielki są szczęśliwsze niż kobiety w związkach. Te drugie, poświęcając się partnerom i dzieciom, mają znacznie mniej czasu na spełnianie własnych ambicji.

Wniosek płynący z regularnie przeprowadzanych badań, dotyczących życia kobiet w pojedynkę, jest następujący: singielki są szczęśliwsze. Ich zadowolenie z życia wynika głównie z faktu, że nie muszą poświęcać czasu i energii partnerowi oraz dzieciom. Mogą więc w spokoju realizować swoje marzenia, plany i ambicje. Samotnym kobietom łatwiej przychodzi wspinanie się po szczeblach kariery, mają też niemal nieograniczoną swobodę w decydowaniu o kształcie swojego życia.

 

Matka i żona ma gorzej niż singielka?

Współczesny świat daje kobietom wiele możliwości, ale stawia im też wyzwania. Mogą być jednocześnie matkami i pracować, lecz nie da się tak łatwo pogodzić tych dwóch sfer, nawet pomimo stałej obecności i wsparcia partnera. Zwłaszcza bardzo małe dzieci są bardziej przywiązane do swoich mam niż do ojców. To przy mamie dziecko najczęściej zasypia i jest karmione. To również matki częściej biorą wolne w pracy, gdy pociecha choruje. W ciągłym maratonie obowiązków dzielonych na pracę i dom, kobiety nieraz zapominają o swoich potrzebach, ambicjach czy zwyczajnym odpoczynku. Niejednokrotnie są przemęczone, niewyspane, brakuje im czasu na spotkania z przyjaciółmi. Pojawia się też tęsknota za dawnym życiem. Z drugiej strony, rodzina może być dla nich największym doznawanym źródłem szczęścia.

 

żne oblicza singielstwa

Nie brakuje też singielek, które tak bardzo oddają się pracy i karierze (lub innym obowiązkom), że podobnie jak ich koleżanki-mamy mają ograniczony czas na prawdziwy odpoczynek czy życie towarzyskie. Trudno więc o stwierdzenie, że absolutnie wszystkie singielki są szczęśliwsze. Weźmy też pod uwagę, że singielką nie zawsze jest się z wyboru, za to w związki wchodzimy dobrowolnie.