Czym są meble fornirowane i jak o nie dbać?

Czym są meble fornirowane i jak o nie dbać?

Dzięki szeregowi zalet, meble wykonywane w nowoczesnych technologiach wypierają te produkowane z litego drewna. Naturalne okleiny, czyli forniry, to doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Są wytrzymałe, tańsze i oferują zdecydowanie większe możliwości.

Czym jest fornir?

Fornir to naturalne drewno w płatach o niewielkiej grubości (najczęściej poniżej 1 mm). Uzyskiwane jest w procesie skrawania drzewa, a następnie precyzyjnie sklejane. Ta technologia pozwala uzyskać równomierny kształt i odcień drewna.

 

Zalety mebli fornirowanych

Meble wykończone fornirem prezentują się bardzo naturalnie, ale nie posiadają wad charakterystycznych dla tradycyjnych drewnianych wersji. Mowa tu o sękach i pęknięciach.

Fornirowane meble do przedpokoju (np. w sklepie http://szafkinabuty.pl) doskonale sprawdzają się podczas intensywnego użytkowania. Są równie wytrzymałe jak meble drewniane, oferując nierzadko atrakcyjniejszy design, i nie różnią się wyglądem. Dlatego tak chętnie fornir stosuje się do produkcji mebli do przedpokoju. W końcu szafki na buty czy siedziska używamy codziennie. Fornir to także materiał znacznie tańszy od drewna.

 

Dlaczego nie wybrać jeszcze tańszej okleiny?

Meble okleinowe to również bardzo popularna alternatywa drewnianej klasyki. Warto jednak pamiętać, że jest to materiał w 100% syntetyczny, a więc nieekologiczny. Ponadto, w porównaniu do mebli fornirowanych, okleina przy intensywnym użytkowaniu może się szybciej zużyć. W przypadku forniru, trwałość mebli będzie większa o te kilka cennych lat.

 

Jak dbać o meble fornirowane?

Fornir to nic innego jak drewno, dlatego należy o niego dbać dokładnie tak, jak o meble z litego drzewa. Do czyszczenia zastosuj miękką szmatkę z delikatnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Idealnie sprawdzi się Pronto lub zwyczajna woda z mydłem. Aby dłużej cieszyć się doskonałym wyglądem mebli, unikaj zwiększonej wilgotności i bezpośredniego nasłonecznienia.