Decoupage jako pomysł na hobby

Decoupage jako pomysł na hobby

Decoupage ostatnio staje się coraz bardziej popularny. Ta niezwykła technika pochodzi z zachodniej Syberii, a przy jej pomocy można stworzyć naprawdę piękne rzeczy.

Na czym polega decoupage?

Klasyczny decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru w taki sposób, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu, by wyglądał jak namalowany. Tą techniką można zdobić przedmioty wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, plastik czy szkło. Najczęściej są to przedmioty, które wykorzystuje się w każdym gospodarstwie domowym: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, kubki itd. 


Decoupage jako hobby?

Jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać, że technika ta wymaga od nas dużego zaangażowania. Potrzeba do tego dużo czasu i cierpliwości, a także niemałego nakładu finansowego. Wszystkie narzędzia do decoupage’u są ogólnie dostępnie w sklepach stacjonarnych i internetowych, jednak zebranie całego zestawu może być dla niektórych kosztowne. Dlatego warto zacząć od podstawowych narzędzi, a w miarę pogłębiania się pasji i umiejętności dokupować nowe.


Jakie narzędzia są potrzebne?

Na początek przygody z tą techniką wystarczą serwetki, nożyczki, farba podkładowa, akrylowa, pędzle różnych rozmiarów i bezbarwny lakier akrylowy. Te przyrządy pomogą wykonać podstawowe ozdoby na małych rzeczach. 

Pamiętaj, aby zaczynać od małych rzeczy i stopniowo przechodzić do większych i trudniejszych (np. z nierówną powierzchnią). Nie zniechęcaj się, gdy na początku przedmioty nie będą ładnie wyglądały – początki są zawsze trudne.

Jeżeli już nabierzesz wprawy, możesz zacząć eksperymentować z większymi rzeczami i innymi narzędziami np. spękaczem do farby, który sprawia, że przedmioty wyglądają na starsze. 

Osoby, które zajmują się decoupagem na co dzień, ozdabiają nie tylko małe przedmioty, ale także meble czy drzwi. Dzięki tej technice można stworzyć naprawdę oryginalne rzeczy, które ożywią każde wnętrze. Dla wielu osób decoupage to nie tylko hobby, ale także sposób na zarobek.