Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Mogą być dobrą alternatywą dla maści aptecznych czy kremów regenerujących – szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko złagodzić ból. Jak leczyć oparzenia słoneczne w domu?

Na początku pamiętajmy, żeby nie moczyć oparzonej skóry w zimnej kąpieli, nie smarować jej tłustym kremem ani nie stosować okładów z lodu. Pod wpływem chłodu naskórek ulegnie jeszcze większemu zniszczeniu, zaś krem dodatkowo go podrażni i zablokuje parowanie ciepła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie krótki letni prysznic ze stopniowym obniżaniem temperatury wody (ale nie do tego stopnia, by była bardzo zimna!). Powinien on trwać ok. 10-15 minut.

W łagodzeniu objawów takich jak ból, pieczenie czy zaczerwienienie pomogą nam produkty, posiadające naturalne właściwości regenerujące:

  • miód, ze względu na silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, wspomoże szybsze gojenie oparzeń; należy nanieść niewielką ilość na na gazę opatrunkową, a następnie przyłożyć ją do podrażnionej skóry,
  • kefir, jogurt lub maślanka delikatnie schłodzą skórę, złagodzą uczucie pieczenia i wspomogą procesy regeneracji; trzeba jednak pamiętać, aby nie wybierać produktów z dodatkiem cukru,
  • białko jaja kurzego posiada substancje bakteriobójcze i łagodzące stan zapalny; możemy przygotować opatrunek z gazy i schłodzonego białka lub ubić pianę i posmarować nią podrażniony naskórek,
  • właściwości łagodzące i zapobiegające powstawaniu pęcherzy ma też sok z ziemniaków; okład możemy przygotować przy użyciu puree lub plastrów ziemniaka, przykrytych gazą i przyłożonych do oparzonej powierzchni na pół godziny.
  • 30-minutowy okład z plastrów ogórka ochroni i odżywni podrażnioną skórę, zwłaszcza na twarzy.

 

Skutecznym sposobem na oparzenia może być również letnia kąpiel z dodatkiem kilku łyżek mąki owsianej, która zapobiega utracie wody i wspiera barierę ochronną skóry. Doskonałym środkiem łagodzącym będzie sok z aloesu (przyspieszający gojenie) oraz mieszanka 100 ml wody z kilkoma kroplami olejku z mięty pieprzowej (działa przeciwzapalnie, wpływa na szybszą regenerację naskórka). W miesiącach letnich, kiedy w większym stopniu narażeni jesteśmy na oparzenia, warto zapatrzyć domową apteczkę w preparaty zawierające alantoinę i D-panthenol, które nie wywołują reakcji alergicznych i są dobrze tolerowane przez skórę.