Dywany i wykładziny to jedne z najtrudniejszych miejsc do utrzymania czystości

Dywany i wykładziny to jedne z najtrudniejszych miejsc do utrzymania czystości

Wybierając środek do czyszczenia powierzchni, takich jak dywany czy wykładziny, należy dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Od doboru preparatu zależy nie tylko czystość, ale także ogólny stan naszego dywanu. Środek powinien być jednocześnie skuteczny (dywany brudzą się szybko i łatwo, wciąż przecież po nich chodzimy), ale z drugiej strony delikatny (nie powinien niszczyć dywanu, odbarwić go, czy działać drażniąco, jak np. prowadzić do uczuleń mieszkańców). Dlatego też najlepiej sięgnąć po środek profesjonalny, który sprawdzi się doskonale w obu tych dziedzinach. Warto przy zakupie odpowiedniego preparatu wziąć pod uwagę także to, z jakim konkretnie materiałem mamy do czynienia. Różny materiał oznacza różną trwałość, odporność i – z drugiej strony - „przyczepialność” brudu. Każdy posiadacz dywanu zdaje sobie sprawę z tego, że nie wystarczy go odkurzyć, a do prania należy dobrać odpowiedni środek, zgodny z zaleceniami producenta. Warto sięgnąć po produkty spoza kilku szeroko dostępnych i szeroko reklamowanych marek. A to dlatego, że te najlepsze, rzeczywiście profesjonalne produkty, nie potrzebują tradycyjnej reklamy. To produkty i tak znane specjalistom. I te właśnie są najskuteczniejsze.

 

Rodzaje środków do czyszczenia dywanów i wykładzin

Wśród proponowanych produktów do czyszczenia dywanów i wykładzin jest środek w postaci pianki. Doskonale sprawdza się ona, gdy chodzi o uporczywe, silne zabrudzenia i konieczność odświeżenia chodnika czy dywanu. Pianka działa w sposób bardzo prosty: rozpyla się ją nad zabrudzoną powierzchnią, a następnie wciera. Po wyschnięciu pianki dywan się odkurza, a on jest nie tylko czysty, ale także świeży i pachnący. Tak zwane środki do czyszczenia dywanów na sucho, działają w ten sam sposób, co pianka. Tyle tylko, że są w proszku, który rozpyla się nad dywanem, wciera we włókna, a następnie odkurza (proszek wraz z brudem). Zaletą środków do czyszczenia na sucho jest to, że zabezpiecza się w ten sposób dywan przed problemami związanymi z jego suszeniem (miejscem i czasem potrzebnym do wyschnięcia) i nie naraża na problem związany z nie dosuszeniem dywanu. Dobry płyn do prania dywanów na mokro często na w składzie środki do czyszczenia z aktywnym tlenem. Są one szczególnie skuteczne, nawet w wypadku ciężkich plam (takich jak kawa czy herbata) lub zaschniętych, uporczywych zabrudzeń z błota czy innych zanieczyszczeń. Do dobrych, profesjonalnych płynów czyszczących dodaje się także specjalny środek rozjaśniający, który nadaje dywanowi czy wykładzinie blasku świeżości, a także odnawia pierwotne barwy tkaniny. Należy jednak pamiętać, że przed każdym praniem dywanu, należy go dokładnie odkurzyć. Resztę zrobi już samo prawnie odpowiednim środkiem. Pozbawi on dywan nie tylko brudu, ale także niebezpiecznych roztoczy, które mogą być przyczyną alergii. Na bazie aktywnego tlenu działają także specjalne odplamiacze. Warto mieć także w domu profesjonalny środek do natychmiastowego czyszczenia plam. Stosuje się go na wybrane, zabrudzone miejsce, a on nie pozostawia śladu po pierwotnym kłopocie (zarówno po plamie jak i po użyciu środka).

 

Środki do czyszczenia dywanów – na co warto zwrócić uwagę

Wybierając profesjonalne produkty do prania dywanów i wykładzin, warto sięgnąć po te z najwyższej półki, a to ze względu na ekologię oraz nasze zdrowie. Dlatego warto udać się po nie do specjalistycznego sklepu i poprosić o radę sprzedawcę. Ma znaczenie to, czy ktoś z domowników ma uczulenia, czy są w domu dzieci i zwierzęta. Poza tym, tak jak zalecają producenci, zawsze przed użyciem konkretnego środka, warto wykonać próbę. Część specjalistycznych środków w połączeniu z delikatniejszymi tkaninami może doprowadzić do odbarwień. Dlatego przeprowadzenie takich prób jest konieczne. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe – poza czyszczącymi – właściwości środków do prania dywanów. Szczególnie cennym składnikiem są środki antyelektrostatyczne. Maja one podwójne działanie. Nie tylko sprawiają, że dywan czy wykładzina się nie elektryzują. Dodatkowym ich plusem jest to, że do takich materiałów trudniej przyczepia się brud, a więc dłużej utrzymują one świeżość i łatwiej się je czyści przez samo odkurzanie.

 

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony www.e-czysto.pl