Filiżanki porcelanowe - co warto wybrać?

Filiżanki porcelanowe - co warto wybrać?

Komplet eleganckich filiżanek z porcelany sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na szczególne okazje. Warto zatem wzbogacić wyposażenie swojej kuchni o zestaw naczyń wykonanych ze szlachetnego materiału. Jakie filiżanki wybrać, aby być zadowolonym z zakupu?

Filiżanka a rodzaj napoju

Klasyczne porcelanowe filiżanki do herbaty zawsze powinny znajdować się w komplecie ze spodeczkami. Stają się wtedy ponadczasowym symbolem klasy i szyku. Spodki te mają bardzo szeroki w stosunku do środka brzeg. Warto pamiętać, że filiżanka do kawy różni się nieco kształtem od tej przeznaczonej do podawania herbaty. Ich pojemność zależy w głównej mierze od rodzaju kawy w niej serwowanej. Espresso nalewa się do drobnych filiżaneczek o cylindrycznym kształcie, mających pojemność do 70 ml. Najbardziej tradycyjne porcelanowe filiżanki do espresso tworzy się w białym kolorze, co znakomicie uwydatnia głęboką, czarną barwę kawy. Cappuccino, czyli kawa z mleczną pianką, formującą na powierzchni napoju kształt przypominający małą kopułkę, podaje się w pękatych filiżankach o pojemności 200 ml. Latte, kawa z dodatkiem mleka, powinno być serwowane w prostym naczyniu bez wybrzuszeń. W przypadku americano nie ma sprecyzowanych zasad odnośnie typu filiżanek.

 

Jaki styl filiżanki?

Za najbardziej uniwersalne i ponadczasowo modne uchodzą porcelanowe naczynia o białej lub lekko beżowej barwie, gładkie albo zdobione subtelnym, kwiatowym wzorem. Jednakże na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawych kompletów zachwycających pomysłowym designem, ciekawymi zestawieniami kolorów, interesującą fakturą czy niestandardową formą. Intensywne barwy staną się rewelacyjnym akcentem ożywiającym i rozświetlającym aranżowane wnętrze. Wybierając najlepsze filiżanki porcelanowe do swojego mieszkania, powinniśmy uwzględnić indywidualne upodobania, jak również styl wystroju wnętrz. Przykładowo, do pomieszczeń z zauważalnymi inspiracjami skandynawskimi, prowansalskimi, eklektycznymi, romantycznymi lub rustykalnymi doskonale nadają się naczynia stworzone w stylu angielskim. Pastelowe kolory i urocze wzornictwo to ich charakterystyczne cechy. Za sprawą tych wyróżników z łatwością wprowadzą do naszego domu ciepły, przytulny klimat.

 

Ile filiżanek?

Jeśli decydujemy się na zakup filiżanek porcelanowych, najlepiej zainwestować w większy zestaw, przygotowany z myślą o dużej liczbie gości. Aby właściwie przygotować się na ich przyjęcie, warto zaopatrzyć się w spory zapas pięknych, wyjątkowych naczyń do herbaty czy kawy. Znaczna liczba filiżanek będzie zabezpieczeniem – jeśli któryś z elementów kompletu się zbije, wciąż pozostanie wystarczająco dużo innych, by zaserwować w nich napój naszym gościom. Optymalny zestaw składa się z dwunastu filiżanek. Jeżeli często odwiedza nas jeszcze większa liczba osób, trzeba rozważyć nabycie znacznie bardziej złożonego kompletu.

 

Dzbanek dopasowany do reszty zestawu

Kupując porcelanowe filiżanki, możemy zastanowić się nad zakupem pasującego dzbanka do kawy albo herbaty. Z niego nalejemy ciepłe napoje naszym gościom. Całość zaprezentuje się elegancko i stylowo.

Wybierając filiżanki porcelanowe do naszej kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj serwowanego w nich napoju, swój gust, typ aranżacji wnętrza, a także liczbę standardowo przyjmowanych gości. Jeśli nie zapomnimy o żadnym z wymienionych czynników, zakup okaże się z pewnością udany.