Jak dobrać szampon i odżywkę do włosów?

Jak dobrać szampon i odżywkę do włosów?

Byle jak dobrany szampon, a z nim odżywka, mogą zaszkodzić naszym włosom. Podstawowymi kryteriami, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupu tych kosmetyków, są oczywiście typ skóry głowy oraz rodzaj włosów.

Zanim kupisz szampon i odżywkę, określ dokładnie, jakie są Twoje włosy i z jakimi problemami dotyczącymi skóry głowy się borykasz. Nie kupuj szamponu do włosów normalnych, jeśli masz łupież, ani tłustej i ciężkiej odżywki regenerującej, gdy Twoje włosy się przetłuszczają. Nie trać także pieniędzy na drogie kosmetyki, jeśli nie idzie za nimi ich wyższa jakość. Wygórowana cena nie zawsze świadczy o niesamowitych właściwościach, często płacimy po prostu za znaną markę. Dlatego warto czytać etykiety i dowiadywać się, jakie składniki ma określony szampon. Dotyczy to zresztą wszystkich kosmetyków, nie tylko tych do pielęgnacji włosów.


Skóra głowy – to dla niej stworzony jest szampon

Mówimy „szampon do włosów”, ale tak naprawdę dostosowujemy go do rodzaju skóry na głowie. Jeśli widzimy, że nasze włosy u nasady się przetłuszczają, oznacza to, że skóra produkuje za dużo sebum. Zaradzimy temu problemowi, stosując szampon oczyszczający do włosów przetłuszczających się, który będzie miał lekką konsystencję i zawierał takie składniki, jak pokrzywa czy glinka. Sprawdzą się również szampony, które nie obciążają włosów: wzmacniające, zwiększające objętość oraz do codziennego stosowania.

Na logikę, w przypadku, gdy skóra naszej głowy jest zbyt sucha, nie możemy używać kosmetyków o wyżej wymienionych właściwościach, ponieważ jeszcze bardziej ją odwodnią. Do pielęgnacji tego typu skóry nadają się natomiast szampony nawilżające i wygładzające. Możesz użyć także szamponu do włosów kręconych, nawet jeśli takich nie masz. Są one bowiem tworzone głównie po to, aby dzięki dodatkowemu nawilżeniu ujarzmić puszące się loki.

Do skóry z łupieżem używaj oczywiście szamponu przeciwłupieżowego. W zależności od skali problemu, łupież powinien zniknąć po miesiącu, do półtora. Wtedy możesz wrócić do stosowania standardowego kosmetyku, a przeciwłupieżowy włączać do pielęgnacji jedynie od czasu do czasu, w celach zapobiegawczych. Jeśli problem utrzymuje się za długo, mimo używania zalecanego szamponu, koniecznie odwiedź dermatologa.


Odżywka – coś dla włosów

Odżywkę dostosowujemy do typu włosa. Zaskoczona, że to nie szampon dobieramy pod tym kątem? Większość z nas popełnia ten błąd. Bardzo ważne jest, aby go naprawić, szczególnie gdy włosy mają zgoła inne problemy niż skóra głowy. Może być bowiem tak (i to dość częsty przypadek), że włosy u nasady są tłuste, a na pozostałej długości prezentują dość wysuszoną, sianowatą strukturę. Wówczas szampon i odżywka powinny mieć odmienne właściwości.


Jakie odżywki do jakich włosów?

Jeśli Twoje włosy są z natury suche, wybieraj odżywki z dodatkiem emolientów, czyli olejków. Zawarte w odżywkach oleje: kokosowy, awokado, sojowy, arganowy, macadamia i wiele innych odżywią odpowiednio włosy. Możesz stosować je nawet po każdym myciu. Olejowanie to podstawa pielęgnacji włosów suchych, ale oprócz tego warto je też nawilżyć. W tym celu szukaj odżywek z ekstraktem z aloesu, lukrecji, z miodem, lnem lub gliceryną.

Chcesz nadać swoim włosom objętości, bo są ciężkie i oklapnięte? Użyj odżywki z dodatkiem protein (keratyna, jedwab, kolagen, arginina). Dzięki temu włosy nabiorą puszystości i będą delikatnie uniesione. Z proteinami można jednak przesadzić, dlatego uważaj, by nie stosować takich odżywek zbyt często. Nie lubią ich zdecydowanie włosy suche – będą po proteinach jeszcze bardziej wysuszone. Za to włosom zniszczonym mogą tylko pomóc (jest różnica między włosami suchymi z natury i zniszczonymi; tym ostatnim nie zrobią krzywdy ani proteiny, ani silikony). Zawsze jednak dąż do równowagi. Kiedy zauważysz, że proteiny przestają Ci służyć, zastosuj odżywkę nawilżającą, z dodatkiem olejów.

Pamiętaj także, aby odżywek nie nakładać u nasady. Tam powinien działać wyłącznie szampon, zaś odżywkę aplikujemy mniej więcej od połowy włosów, aż po same końcówki.


Elżbieta Gwóźdź