Jak przechowywać buty?

Jak przechowywać buty?

Niby nie ma nic prostszego, niż wcisnąć buty w pierwszy lepszy kawałek wolnej przestrzeni w szafce. Nie każda para butów może być jednak przechowywana byle jak. O ile buty sportowe czy trampki zniosą wiele warunków, to już eleganckim czółenkom i mokasynom należy się lepsze traktowanie.

Estetyczna strona przechowywania butów

Wymyślamy różne sposoby na przechowywanie butów z prostego względu. Rzędy obuwia, poniewierającego się nieopodal drzwi, to niezbyt zachęcający widok, zarówno dla nas, jak i dla naszych gości. To także najłatwiejsza droga ku temu, aby przestać o buty dbać i pozwalać leżeć im jedne na drugich, brudzić się i odkształcać. Umówmy się więc, że obuwie wypada starannie przechowywać. Najbardziej oczywista metoda to chowanie ich do specjalnie przystosowanej do tego celu szafki, którą kupimy w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz.

Niewielka szafeczka na buty nie wszystkim jednak wystarczy. Jeśli tak jak Carrie Bradshaw jesteśmy maniaczkami obuwia, zwłaszcza efektownych szpilek, nie do pomyślenia jest upychanie całej kolekcji w pospolite półki. Ładne buty można przecież eksponować nie tylko na stopach. O ile posiadamy imponujące zbiory, pokazujmy je w domu, w którym mogą posłużyć za swoisty element dekoracyjny. Jak osiągnąć taki rezultat? Wyeksponować buty możemy w dużej i koniecznie przeszklonej komodzie. Albo w kredensie. Choć taki pomysł brzmi co najmniej ekstrawagancko, warto spróbować. Na ten cel możemy zaadaptować również regał.

Jeżeli butów mamy dużo, ale nie zależy nam na ich eksponowaniu, zainwestujmy w zamykaną szafę z przegródkami na obuwie. W szafie przeznaczonej specjalnie na buty będziemy mieli do dyspozycji różnej wielkości przegrody, a także drążki na wieszaki (do wieszania butów, rzecz jasna!). Znajdzie się też miejsce na pudełka. Buty możemy bowiem kłaść na półkach nieopakowane lub wkładać je do kartonowych, całkiem eleganckich opakowań. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność opatrywania pudeł w zdjęcia zawartości, abyśmy nie musieli za każdym razem przetrząsać wszystkich w poszukiwaniu jednej pary. Koszt szafy na buty wyniesie prawdopodobnie około 400-500 złotych. Poza standardową szafą mamy do wyboru również wersję obrotową, o znacznym stopniu estetyki i pozwalająca nam oszczędzić miejsce.

Kozaki z wysokimi cholewkami najlepiej wieszać. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych wieszaków. Wystarczą nam takie z klamrą, na których zwykle wiesza się spódnice i spodnie. Baleriny możemy wieszać z kolei na wyprofilowanych wieszaczkach, dzięki czemu nie zajmą zbyt wiele miejsca. Szpiki natomiast bardzo ładnie prezentują się zahaczone obcasem o wyprofilowane pręty lub drążki. W miejsce szafki często wstawia się też drabinę. Ta, poza tradycyjną funkcją, odgrywa niejednokrotnie rolę praktyczno-dekoracyjną, służąc np. za kwietnik lub regał na książki. Dlaczego więc nie wykorzystać jej na przechowywanie obuwia?

Nie ulega wątpliwości, że w każdym sezonie lubimy mieć na podorędziu klika najczęściej używanych par butów. Nie chowamy ich wtedy do szafy ani garderoby, lecz trzymamy w przedpokoju. W związku z tym klasyczna szafka na buty i tak może się nam przydać. Sprawdzi się też skrzynia z przegródkami lub wiklinowy kosz. Pamiętajmy jedynie, aby nie wkładać do środka brudnych i mokrych butów, ale przed schowaniem odpowiednio je przygotować. Sprytny schowek docenią szczególnie posiadacze czworonogów, którzy nie mogą pozwolić sobie na swobodne pozostawienie obuwia przy drzwiach.

 

Schronienie dla obuwia zimowego

Zimowe buty są bardziej wymagające od letnich balerinek i czółenek. Zanim schowamy je gdziekolwiek, warto doprowadzić je po zimie do porządku. A to oznacza, że musimy je oczyścić i zaimpregnować. Wszelkie pęknięcia i otarcia najlepiej od razu zreperować u szewca. Dopiero naprawione i zakonserwowane obuwie umieszczamy w przechowalni. W przypadku butów podatnych na odkształcenia, zastosujmy prawidła lub przynajmniej wyłóżmy wnętrza butów zmiętymi gazetami.