Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Wielu specjalistów traktuje nerwicę natręctw jako chorobę cywilizacyjną. Choć wielokrotnie ma ona podłoże genetyczne, to nadmiar stresu i tempo życia, któremu trudno sprostać, mogą również prowadzić do tego zaburzenia.

Nadmiar obowiązków i wymagania, jakie stawiają względem nas inni, zawsze prowadzą do dużego stresu. Często się przejmujemy i niemal obsesyjnie rozważamy niektóre sprawy, nie mogąc poukładać natrętnych myśli. Czy to już nerwica natręctw?


OCD (obsessive-complusive disorder) – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Termin „nerwica natręctw”, czyli właśnie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, kojarzymy głównie z nieustannym myciem rąk lub symetrycznym układaniem przedmiotów. Na tym pierwszym przykładzie najprościej wytłumaczyć mechanizm działania choroby. Najpierw myśli chorego opanowuje pewna obsesja – załóżmy, że dotknął jakiegoś przedmiotu, który wydał mu się brudny. W tej samej chwili nadchodzą lęk i przekonanie, że może mu to zaszkodzić. Następnie pojawia się kompulsja, czyli czynność będąca reakcją na lęk. W tym przypadku jest nią umycie rąk, które w przekonaniu chorego ma zneutralizować niepokój.

Nerwica natręctw ma najróżniejsze odsłony. Obsesję mogą stanowić rozmaite niepokojące myśli, pewne wyobrażenia, powracające cały czas wątpliwości, konkretne obrazy czy słowa. Zaburzenia tego typu często odziedziczamy, ale pojawiają się także w konsekwencji wystąpienia specyficznych sytuacji życiowych, takich jak wypadek czy inne traumatyczne wydarzenie, urodzenie dziecka, wejście w okres dojrzewania lub rozpoczęcie nowej, stresującej pracy. Podobny problem mogą mieć osoby z natury bardzo skrupulatne, wręcz drobiazgowe, których nieustanne dążenie do perfekcjonizmu w każdej dziedzinie może ostatecznie okazać się zgubne. Na nerwicę natręctw podatne są też jednostki o ponadprzeciętnej wrażliwości i wyznające wysokie standardy moralne, które odczuwają obsesyjne poczucie odpowiedzialności lub niepotrafiące sprostać oczekiwaniom społeczeństwa.


Natrętne bodźce

Wielu z nas lubi dbać o porządek i mieć większość spraw pod kontrolą. Każdemu nieraz zdarzyło się po wyjściu z mieszkania wrócić do niego, żeby sprawdzić czy woda nie kapie z kranu, żelazko jest wyłączone, a kurki z gazem zakręcone. Jeśli jednak przy każdorazowym wyjściu robimy to kilkakrotnie, możemy podejrzewać u siebie nerwicę natręctw. Zaburzenie to jest zresztą o tyle interesujące, że chory ma całkowitą świadomość bezpodstawności swoich lęków i działań. O OCD możemy mówić wtedy, gdy natręctwa utrudniają nam normalne życie – zaburzają rytm pracy i nie pozwalają skupić się na obowiązkach. Często towarzyszą im również objawy fizyczne, na przykład ból brzucha, nadmierna potliwość czy drżenie rąk. Ponadto, powracający lęk zwiększa tylko poczucie dyskomfortu psychicznego nasilając stres i negatywnie wpływa na nastrój. Jeśli nerwica utrzymuje się długo, może dojść do zaburzeń w produkcji serotoniny. Z choroby da się jednak wyleczyć, korzystając z pomocy specjalisty.


Elżbieta Gwóźdź