Jak udekorować parapet?

Jak udekorować parapet?

Kwiaty doniczkowe, czasami zioła, a kilka razy do roku okazjonalne ozdoby świąteczne to bardzo często jedyne elementy dekoracyjne parapetów, jakie wykorzystujemy. Szkoda, że te niepozorne miejsca aż tak marnują się w naszych wnętrzach, podczas gdy drzemie w nich duży potencjał aranżacyjny!

Mimo wszystko, na początek zwróćmy honor kwiatom pokojowym. Chociaż to najczęstsza dekoracja naszych okien i w wielu domach przeważnie jedyna, wciąż stanowi piękny i uniwersalny motyw zdobniczy. Wiele roślin nadaje się wyśmienicie do trzymania na parapetach. To na przykład begonie, kaktusy, drzewka szczęścia (grubosze), pelargonie, kalanchoe, juki itd. Kwiaty zyskają, gdy umieści się je w atrakcyjnych i oryginalnych donicach lub koszykach wiklinowych. Na parapecie kuchennym warto zrobić miejsce dla niewymagających ziół. Bazylia, cebulka, szczypiorek, cząber, tymianek, melisa, kolendra, majeranek czy kiełki idealnie nadają się do domowej uprawy.

Kwiaty i zioła jak najbardziej więc powinny znaleźć się na naszym parapecie. Nie zaszkodzi jednak otworzyć się na inne, bardziej niestandardowe pomysły.

Przedmioty, które sprawdzą się w aranżacji parapetu, to: świecie, świeczniki oraz lampiony; ramki ze zdjęciami oraz grafiki; skrzynki i szkatułki na bibeloty; wazony oraz butelki po winie; naczynia; pamiątki; jednym zdaniem wszystko może stanowić udaną oprawę parapetu.


Parapet funkcjonalny

Ciekawym projektem jest przedłużenie parapetu na blat kuchenny lub biurko. Pomysł sprawdzi się w małych przestrzeniach, w których szczególnie doceniane są tego typu funkcjonalne i praktyczne rozwiązania, ale w zasadzie w każdym metrażu będzie wyglądał efektownie. Najbardziej do przekształcenia parapetu w biurko nadają się głębokie wnęki okienne.


Parapet jako dodatkowe miejsce wypoczynku

Jeśli dysponujesz szerszą wnęką okienną, umiejscowioną dość nisko, to nie ma chyba lepszego pomysłu, niż przerobić ją na miejsce relaksu. Na parapecie wystarczy położyć poduszki-siedziska, szyty na miarę materac lub gruby, wełniany koc, a pod ręką mieć zawsze narzutę i dodatkową poduszkę pod plecy. W ten sposób można zyskać idealną przestrzeń w sam raz do czytania książek i czasopism oraz do rozmyślań przy filiżance herbaty. Obok powinna znaleźć się odrobina miejsca na postawienie niewielkiego stoliczka.

W przypadku, gdy sami nie możemy skorzystać z tego pomysłu, bo parapet jest za wąski, umieśćmy na nim specjalne legowisko dla psa lub kota.

Jeśli zaś mamy stare okna, koniecznie zaopatrzmy się w podłużny ocieplacz w kształcie wałka, do położenia właśnie na parapet, dzięki któremu zminimalizujemy przeciąg w mieszkaniu.


Skoro już o książkach mowa…

Parapet wewnętrzny, niezależnie od rozmiaru, posłuży też jako dodatkowa półka na książki. Będzie wówczas realizował nie tylko aspekt funkcjonalny, ale także dekoracyjny – szereg książek w tym miejscu naprawdę dobrze się prezentuje i dodaje aranżacji romantycznego charakteru. Polecamy jednak, by książki przede wszystkim czytać, a dopiero później wykorzystywać w ten sposób.


Elżbieta Gwóźdź