Kolory we wnętrzu i ich wpływ na człowieka

Kolory we wnętrzu i ich wpływ na człowieka

Naukowo udowodnione zostało, że to, jakimi kolorami się otaczamy, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie i zachowanie. Jaki wpływ na nasze życie mają zatem poszczególne barwy?

Choć wpływ kolorów na ludzkie samopoczucie nie jest jednoznaczny, bo, jak twierdzą psychologowie, dokładne odziaływanie kolorów na psychikę zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji jednostki (stanu zdrowia psychicznego, samopoczucia, podejścia do życia itp.), to zauważyć można jednak pewne ogólne ramy wpływu, jaki dana barwa wywiera na człowieka. Wpływ ten wyraża się w raczej podobnych reakcjach ludzi na dany kolor. Spójrzmy więc, jak wybrane barwy oddziałują na naszą psychikę.


Czarny

Co może dziwić, według psychologów jest raczej neutralnym kolorem. W obecności czarnej barwy ludzie nie wykazują wzmożonych reakcji. Czerń może jednak wywierać negatywny wpływ na osoby, które nie mają zbyt mocnej konstrukcji psychicznej. Ważne, aby wzmożoną ilością czerni nie otaczały się zatem na co dzień ludzie osamotnieni, nieszczęśliwi lub w depresji. Już sama obecność tego koloru w ich otoczeniu może bowiem pogłębiać te negatywne odczucia.


Czerwony

W przeciwieństwie do czerni, nie jest kolorem dla psychiki neutralnym. Czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Ze względu na dużą dawkę nacechowania emocjonalnego oraz żywiołowe skojarzenia, czerwień często występuje w kampaniach reklamowych. Żaden inny kolor nie przykuwa tak uwagi obserwatorów, jak czerwień. Z uwagi na silnie pobudzające psychikę działanie, kolor ten używany jest w miejscach przeznaczonych do pracy i aktywności. Nie zaleca się otaczania tą barwa w miejscu odpoczynku. Z drugiej jednak strony, warto mieć w sypialni czerwone elementy, gdyż udowodnione zostało, że czerwień jest silnym afrodyzjakiem, a kobiety ubrane w czerwone sukienki najsilniej przyciągają uwagę mężczyzn i wywołują w nich pociąg seksualny. Czerwień polecana jest też osobom niepewnym siebie oraz tym, które potrzebują zewnętrznych bodźców, aby zmobilizować się do działania.


Zielony

Ta barwa jest niejako przeciwieństwem czerwieni. Według badań, wpływa uspokajająco i kojąco na układ nerwowy. Otaczanie się zielenią relaksuje, a także podwyższa poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznej harmonii. Z tego właśnie powodu, zieleń wykorzystuje się w miejscach przeznaczonych do odpoczynku i regeneracji. Elementy zieleni to dobry pomysł do zaaranżowania w biurze, by zredukować poziom stresu związanego z pracą i pozwolić odpocząć zmęczonym wielogodzinnym wpatrywaniem się w monitor komputera oczom. Nadmiernej ekspozycji na zieleń powinny jednak unikać osoby powolne, niezdecydowane i ze skłonnościami do przesadnej melancholii, gdyż kolor zielony w ich otoczeniu może wzmagać te cechy.


Żółty

To jedna z najbardziej pozytywnych barw. Jej ciepło i pozytywne, słoneczne, radosne skojarzenia sprawiają, że żółty świetnie sprawdza się jako kolor ścian w domu. Ciepły odcień żółci nadaje się zarówno do pokoju, jak i do korytarza czy kuchni. Żółta barwa może polepszać nastrój i inspirować. Stwierdzono także, że kolor ten pomaga w rozładowywaniu napięć i rozwiązywaniu konfliktów. Dlatego elementy żółci w ciepłym odcieniu warto mieć także w miejscu pracy. Jak się jednak okazuje, na niektóre osoby, zwłaszcza te, które nie są odporne na krytykę i mają nieco choleryczny charakter, żółty może, w dłuższej perspektywie, irytować i wprowadzać w stan automatycznego rozdrażnienia. Szczególnie niebezpieczne są w tej materii także jego różne odcienie, jak np. cytrynowy.


Niebieski

Barwa niebieska jest najzimniejszą, ale i najbardziej majestatyczną z barw. Od wieków przypisywana bóstwom, królom oraz osobom najwyższym rangą. To właśnie tym kolorem określa się przysłowiowo barwę krwi kogoś szlachetnie urodzonego („błękitna krew”). W chrześcijańskiej kulturze Zachodu, kolor niebieski przypisywany jest bezgrzesznej Maryi. Barwa niebieska niesie za sobą symbolikę czystości, spokoju, uduchowienia, porządku, sensu. Niebieski, podobnie jak zielony, oddziałuje kojąco i uspokajająco na ludzką psychikę. W odróżnieniu jednak od zieleni, wpływ niebieskiego na ludzi jest głębszy. Otaczanie się lekkimi odcieniami niebieskiego, „niebiańskim”, spokojnym błękitem lub odcieniami koloru morskiego, poleca się osobom o zszarganych nerwach oraz tym, którzy przeżyli traumę.
 

Katarzyna Rydz