Korekcja nosa i lifting twarzy

Korekcja nosa i lifting twarzy

Zabiegi chirurgii estetycznej stają się coraz popularniejsze. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój medycyny, dzięki czemu operacje plastyczne stały się bezpieczniejsze, a proces rekonwalescencji szybszy.

Zabiegi chirurgii estetycznej stają się coraz popularniejsze. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój medycyny, dzięki czemu operacje plastyczne stały się bezpieczniejsze, a proces rekonwalescencji szybszy. Z drugiej strony, dzięki coraz większej dostępności zabiegów, rosnącej akceptacji społecznej ingerencji w urodę, oraz obniżeniu kosztów leczenia, liczba osób mogących pozwolić sobie na podjęcie decyzji o zabiegu ciągle rośnie. Jednymi z najpopularniejszych zabiegów są korekcja nosa oraz lifting twarzy, które zostaną szczegółowo omówione poniżej.
 

Korekcja nosa

 

Korekcja nosa, zwana inaczej rynoplastyką, jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów chirurgii estetycznej. Zabieg ten może mieć znaczenie czysto estetyczne lub medyczne, mające za zadanie skorygowanie struktury nosa. Rynoplastyka przeprowadzona z przyczyn medycznych najczęściej sprowadza się do udrożnienia przegród nosowych, skrzywionych w następstwie urazu lub wady wrodzonej. Estetyczna korekcja nosa polega na zmianie jego kształtu lub rozmiaru: od zmiany kształtu czubka nosa, poprzez szerokość nozdrzy, do zmniejszenia rozmiaru całego nosa.
 

Przebieg zabiegu
 

Zabieg korekcji nosa, poza szczególnie skomplikowanymi przypadkami, nie jest szczególnie czasochłonny – chirurdzy kończą swoja pracę już po około 2 godzinach. Zabieg przeprowadzany jest standardowo w znieczuleniu ogólnym, po podaniu którego następuje proces nacinania skóry, w celu uzyskania dostępu do chrząstki i kości. Następnie, w zależności od oczekiwanego efektu, następuje modelowanie chrząstki i łamanie kości, aby w końcu nadać nosowi jego nowy kształt poprzez modelowanie. Ostatnim etapem zabiegu jest naciągnięcie skóry pacjenta na nową strukturą chrzęstno-kostną.
 

Rekonwalescencja
 

Jak każda medyczna interwencja operacja korekcji nosa nie może odbyć się bez rekonwalescencji. Po zabiegu okolice nosa i oczu będą silnie obrzęknięte i zsiniałe. Obrzęk powinien zacząć ustępować po około 3 dobach od zabiegu. Pacjent po operacji może odczuwać ból, i powinien mieć przepisane środki przeciwbólowe w odpowiedniej, dobranej przez lekarza dawce. Do całkowitego zagojenia się nosa zwykle musi upłynąć kilka tygodni. W tym czasie niewskazana jest uprawianie dynamicznych sportów, opalania oraz noszenia okularów. Należy także zachować ostrożność przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie twarzy czy wycieranie nosa.
 

Lifting twarzy
 

Tak zwany lifting twarzy (face lifting) polega na operacyjnym podciągnięciu tkanek miękkich twarzy i szyi. Zabieg ten zależy od stanu skóry, tkanki podskórnej oraz kości i mięśni twarzy, jest więc procedurą bardzo indywidualną, a przez to dopasowaną do potrzeb każdego klienta. Jest to zabieg typowo estetyczny, skierowany do osób, których skóra twarzy straciła młodzieńczą sprężystość, a napięcie mięśniowe wyraźnie zmniejszyło się, powodując swoiste opadanie twarzy.
 

Przebieg zabiegu
 

Operacja face liftingu trwa minimum trzy godziny, natomiast jeśli połączona jest z, na przykład, liftingiem powiek, jej czas może się jeszcze bardziej przedłużyć. Po zaaplikowaniu znieczulenia przez lekarza anestezjologa, chirurg nacina skórę twarzy na granicy obszaru owłosionego w okolicy skroni, wokół uszu i koło karku. Po rozwarstwieniu tkanki skórnej i podciągnięciu leżących w głębi mięśni, następuje proces wycięcia nadmiaru dotychczasowo obwisłej skóry. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu, granice nacięć są zszywane, a pod skórą pozostawione są specjalne dreny, odprowadzające nadmiar wydzieliny. Dodatkowo, na twarz zakładane są warstwowo opatrunki.
 

Rekonwalescencja
 

Wskazane jest, aby po zabiegu pacjent pozostał pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry lekarskiej przez przynajmniej dobę po zakończeniu operacji. Umiarkowany ból jest łagodzony przy pomocy indywidualnie dobranej dawki środka przeciwbólowego. Najczęściej usunięte spod skóry zostają dreny – do 48 godzin po zabiegu, następnie, po upływie około 5 dni zmieniany jest opatrunek, natomiast pozostałe szwy zdejmuje się po około dwóch tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać wszelkiej aktywności fizycznej, promieni słonecznych oraz opuszczania głowy i dźwigania ciężkich przedmiotów. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków nie ma konieczności powtarzania zabiegu liftingu twarzy, a więc efektami można cieszyć się przez długie lata.