Leczenie trądziku - kiedy sama pielęgnacja to za mało?

Leczenie trądziku - kiedy sama pielęgnacja to za mało?

Trądzik to uciążliwy problem, dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Odpowiednia pielęgnacja nie zawsze wystarcza, aby poprawić stan skóry. Co warto stosować i kiedy konieczna jest konsultacja medyczna?

Trądzik jest charakterystyczną dolegliwością okresu dojrzewania. U niektórych osób przebiega bez większych problemów, prawie niezauważalnie. U innych objawy trądziku są bardzo silne i widoczne nawet po dwudziestym piątym roku życia. Nieleczony trądzik może mieć poważne konsekwencje, dlatego też nie należy ignorować tego problemu. Podpowiadamy, jak radzić sobie z trądzikiem.

 

Rodzaje trądziku

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje trądziku: trądzik niezapalny oraz trądzik zapalny. Trądzik niezapalny objawia się przede wszystkim powstawaniem zaskórników - mogą być one zamknięte, białe lub czarne, otwarte (zwane również wągrami).

Gdy dochodzi do uszkodzenia ścianki meszka włosowego, powstaje trądzik zapalny. Może on przybierać formę grudkową, krostkową i torbielowatą. Ta ostatnia szczególnie może być niebezpieczna. Ropne, bolesne zgrubienia są pochodną zaburzeń gospodarki hormonalnej. Ta odmiana trądziku jest szczególnie problematyczna. Należy powstrzymywać się od wyciskania czy rozdrapywania grudek. Goją się one znacznie dłużej niż krostki przy tradycyjnym trądziku. Zazwyczaj pozostawiają blizny. Warto pamiętać, że trądzik torbielowaty nie jest spowodowany złym odżywianiem czy złą pielęgnacją skóry.

 

Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?

Zdarza się, że przyczyną trądziku jest choroba; lekceważenie go może wpłynąć na stan naszego zdrowia. Możemy czasem pomylić objawy nasilonego trądziku z objawami o wiele poważniejszych chorób. Objawy skórne można łagodzić, stosując odpowiednie kosmetyki przeciwtrądzikowe, dbając o higienę i zdrową dietę, jednak jeśli nasz działania nie dają skutków, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Są przypadki, gdy niezwłocznie należy zgłosić się do dermatologa. Należą do nich przede wszystkim sytuacje, gdy stosowanie kosmetyków nie daje żadnych rezultatów, gdy trądzik nasila się i gdy krostki pozostawiają po sobie przebarwienia bądź blizny. Takich objawów nie powinniśmy w żadnym wypadku ignorować. Nieleczony trądzik może prowadzić do wyraźnych zmian skórnych.

 

Na czym polega leczenie trądziku u dermatologa?

Leczenie niedoskonałości u dermatologa może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej dokładne poznanie przyczyn i rozwiązanie problemu wymaga kilku wizyt. Lekarz dermatolog dokładnie obejrzy twoją skórę i ustali przyczynę problemu. Potem przepisze odpowiednie leki. Podczas kolejnych wizyt dermatolog będzie kontrolował przebieg leczenia. Leczenie farmakologiczne może być bardzo skuteczne, chociaż są przypadki, gdy nie udaje się w ten sposób wyeliminować problemu całkowicie.

Inną metodą leczenia trądziku jest laser. To metoda o dużej, natychmiastowej skuteczności. Jest ona jednak o wiele bardziej inwazyjna, ma również szereg przeciwskazań.

Pamiętajmy o tym, że wizyta u dermatologa nie zwalnia nas z codziennego dbania o cerę. Higiena, stosowanie delikatnych kosmetyków, unikanie tłustych, chemicznych pudrów i fluidów - to podstawa. Warto zamienić dotychczas stosowane kosmetyki na hipoalergiczne preparaty dedykowane osobom o określonym typie skóry. Warto również maksymalnie ograniczyć stosowanie makijażu. Dobrym nawykiem jest zmywanie makijażu z twarzy zaraz po powrocie do domu. Dzięki temu nasz skóra może swobodnie oddychać, krostki szybciej się goją, a bakterie mają ograniczone pole do rozwoju.

W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć zmian pojawiających się na naszej skórze. Powinniśmy sprawdzać, jak nasza skóra reaguje na różne czynniki. W razie braku poprawy należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też

Jak zadbać o czystość w łazience? Profesjonalne środki czystości