Miejsca przyjazne dzieciom - na czym polega ich idea?

Miejsca przyjazne dzieciom - na czym polega ich idea?

Miejsca przyjazne dzieciom to takie, w których zarówno dzieci, jak i ich rodzice czują się komfortowo i bezpiecznie. Mogą nimi być hotele, restauracje, muzea, parki rozrywki czy gabinety dentystyczne. Na czym polega idea miejsc oferujących udogodnienia dla rodzin z dziećmi?

Przyjazne, czyli jakie?

Jeśli konkretne miejsce zostało uznane za przyjazne dzieciom, oznacza to, że dostosowano je do potrzeb maluchów oraz ich opiekunów. Przykładowo, w poczekalni u lekarza, w supermarkecie, na basenie albo w pensjonacie określonym jako przyjazny dzieciom uwzględnia się specjalne przestrzenie, gdzie można spokojnie przewinąć, nakarmić, zabawić albo uspokoić swojego podopiecznego. W takich obiektach udostępnia się nierzadko specjalne łóżeczka, zabawki, klocki i kolorowanki, pozwalające na wypełnienie czasu czymś ciekawym. Pomieszczenia dedykowane matkom z dziećmi zwykle znajdują się na parterze - dostęp do nich jest więc ułatwiony. W budynkach montuje się także windy i podjazdy umożliwiające poruszanie się z wózkiem.

 

Hotel przyjazny dzieciom – co go wyróżnia?

Jeśli jako rodzice małych dzieci szukamy miejsca, w którym spędzimy wakacje czy ferie zimowe, zależy nam nie tylko na niskiej cenie za pokój, dogodnej lokalizacji i optymalnym standardzie. Bardzo istotne będą dla nas również udogodnienia dla rodzin z maluchami. Hotele przyjazne dzieciom oferują łóżko z dostawką, małe łóżeczko, dodatkowe poduszki i koce. Część obiektów udostępnia także przewijaki, nawilżacze powietrza, podgrzewacze do butelek, wózki spacerowe do wypożyczenia, plastikowe sztućce czy wanienki kąpielowe. Szuflady, kontakty i przewody elektryczne muszą być należycie zabezpieczone. Również okna i drzwi balkonowe nie mogą stwarzać zagrożenia. W recepcji pensjonatu obsługa powinna podać nam telefon kontaktowy do najbliższego lekarza oraz do apteki. W holu często znajdziemy kącik zabaw z grami, malowankami i pluszowymi maskotkami. Hotele reklamujące się jako przyjazne dzieciom posiadają własne place zabaw.

 

Restauracja przyjazna dzieciom – poznaj jej cechy

W restauracjach uznawanych za przyjazne dzieciom obsługa musi wykazywać się cierpliwością wobec płaczu, krzyków i głośnego zachowania maluchów. Dobrze, jeśli lokale są przestronne - wtedy dzieci mogą pobiegać i pobawić się w pobliżu stolika, gdy oczekujemy na jedzenie. Menu restauracji powinno uwzględniać dania dla dzieci i zmniejszone porcje. Niektóre obiekty posiadają w wyposażeniu krzesełka dla dzieci, plastikowe sztućce, a nawet kąciki zabaw z tablicą do rysowania i klockami. Lokale posiadają także pomieszczenia dla matek i ich najmłodszych pociech, gdzie można w ciszy i spokoju przewinąć i nakarmić maluszka.

 

Jak odnaleźć miejsce przyjazne dziecku?

Niektóre strony internetowe opracowują specjalne bazy miejsc przyjaznych dzieciom. Grupują konkretne obiekty w ramach rozmaitych kategorii, a także zamieszczają opisy każdego z nich. Dzięki zbiorom informacji rodzice zyskują sprawdzone źródło wiedzy i czerpią z doświadczeń innych opiekunów.

Miejsca przyjazne dzieciom odpowiadają specyficznym potrzebom najmłodszych. Odwiedzając obiekty z udogodnieniami dla maluchów, zyskujemy pewność, że cała rodzina będzie czuła się dobrze i bezpiecznie.

 

Jeśli zależy Ci na odnalezieniu przestrzeni, w której rodzice ze swoimi pociechami są mile widziani, sprawdź miejsca przyjazne dzieciom w TaTenTo.pl.