Obuwie domowe - czy to koniecznie muszą być papucie?

Obuwie domowe - czy to koniecznie muszą być papucie?

Popularne papucie, papcie, klapki. Wszyscy je znamy i wszyscy ich używamy. Twierdzimy, że jest to najwygodniejsze i najbardziej wygodne obuwie do noszenia w domu czy mieszkaniu. Warto jednak zwrócić uwagę w czym przemieszczamy się w warunkach domowych.

Kapcie oraz klapki

Najpopularniejsze ze wszystkich są oczywiście klapki i popularne kapcie. Tak naprawdę słowo kapcie nie jest do końca w pełni sprecyzowane. Jest to miękkie i delikatne obuwie, które doskonale pasuje do domowego zacisza. Obuwie to jest zbudowane podobnie jak klapki, jednak z tą różnicą, iż posiada cały zabudowany przód oraz odsłoniętą piętę.

Kapcie oraz klapki można łatwo i szybko założyć - jest to bardzo duży plus. Mogą być wykonane z materiału, delikatnej skóry, gumy lub tworzyw. Niemniej jednak nie zaleca się noszenia nieustannie klapek, które wykonane są z gumy lub tworzyw, szczególnie, jeżeli w domu nie używa się skarpet.

Przewaga kapci nad klapkami jest widoczna przede wszystkim zimą. Kapcie najczęściej są odpowiednio ocieplone, pozwala to na możliwość chodzenia boso w samych kapciach zimą lub jesienią. Dodatkowo, kapcie są najczęściej bardzo miękkie, aby w przeciwieństwie do klapek nie podrażniać skóry stopy. Klapki mają natomiast zdecydowaną przewagę, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Wykonane z gumy, tworzyw oraz skóry mogą z powodzeniem służyć jako obuwie pod prysznic.

 

Sandały, papucie, a może grube skarpety?

Bardzo popularne, jeśli chodzi o użytkowanie w domu, są sandały. Są wygodne, komfortowe, posiadają mocowanie, co pozwala zmniejszyć obciążenie przedniej części stopy. Mogą służyć zarówno jako obuwie domowe, jak również sprawdzą się do wyjścia na taras czy ogródek. Częste noszenie sandałów jednak może doprowadzić do otarcia, szczególnie wrażliwej, tylnej części stopy, która znajduje się bezpośrednio nad piętą.

Papucie to potoczna nazwa miękkiego, pełnego obuwia domowego. Papuć to najczęściej obuwie zamknięte, które przypomina nieco but użytkowany bezpośrednio na zewnątrz. Wykonany jest ze skóry lub z materiału, z miękką, często cienką i delikatną podeszwą, dodatkowo jest ocieplony. Papucie swoją popularnością cieszą się szczególnie w górach, gdzie klimat jest nieco bardziej surowy.

Wiele osób rezygnuje z obuwia domowego, zamiast tego preferuje wybór grubych, ciepłych skarpet. Na rynku dostępne są skarpety z utwardzoną podeszwą, które idealnie spełniają swoją rolę jako domowe, wygodne, ciepłe i przede wszystkim zdrowe dla stóp okrycie wierzchnie.

 

Strona autora wpisu: Retrokicks