Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Pierwsze chwile na stoku są stresujące i często straszne. Trzeba pamiętać o bardzo wielu rzeczach, uważać na innych i, co najważniejsze, zachowywać równowagę. Jednak zanim w ogóle znajdziemy się na stoku, konieczne jest zaopatrzenie się w sprzęt narciarski.

Zamiast od razu go kupować, skorzystaj z usług wypożyczalni nart.

 

Wypożyczalnia nart, czyli naucz się jeździć

Wielu amatorów białego szaleństwa myśli o tym, żeby od razu kupić cały sprzęt, chcąc nauczyć się jeździć na swoich nartach. To błąd. Nie wszyscy, którzy chcą jeździć, rzeczywiście czują to samo po pierwszych próbach. Wiele osób po kilku lekcjach uznaje, że narty nie są ich powołaniem i po prostu rezygnuje. Co zrobić wtedy ze sprzętem, na który wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy?

Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup całego niezbędnego narciarskiego oprzyrządowania, skorzystajmy z usług wypożyczalni nart. Wypożyczalnię można znaleźć w zasadzie przy każdym dużym stoku. Możliwe, że pierwsze próby udowodnią nam, że potrzebujemy innego rodzaju nart. Możliwe też, że zechcemy spróbować innego stylu. Wypożyczalnia nart przychodzi nam wtedy z pomocą.

 

Dobierz właściwie wszystkie elementy stroju

Do jazdy na nartach nie są potrzebne tylko narty, ale także buty z odpowiednimi wiązaniami, kurtka, spodnie, gogle, kask, rękawiczki. Słowem: cały strój, dzięki któremu będziemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli planujemy jeździć często, warto kupić kurtę i spodnie. Natomiast takie elementy stroju jak gogle, kask czy buty bez problemu można wypożyczyć wraz z nartami. Warto w tym miejscu zauważyć, że początkujący narciarze mają bardziej miękkie wiązania, natomiast doświadczeni sztywniejsze. Dlatego po zakupie obuwia może się okazać, że po kilku miesiącach intensywnej jazdy nie będzie już ono odpowiednie. A więc najlepiej zacząć przygodę z nartami na wypożyczonym sprzęcie.

 

Instruktor

Jeśli naprawdę chcemy nauczyć się jeździć, warto skorzystać z usług instruktora. Przede wszystkim dlatego, że nauczy on nas właściwej techniki. Podczas samodzielnej nauki możemy nabrać złych nawyków, które będą nas narażały na wypadki. Instruktor uczy wszystkiego od podstaw, także tego, jak obchodzić się ze sprzętem, by nie zrobił nam krzywdy. To bardzo istotne, ponieważ wielu początkujących narciarzy nie potrafi radzić sobie nawet z bardzo prostymi manewrami. Małymi krokami wypracować można jednak dobrą i bezpieczną technikę.

 

Artykuł powstał we współpracy z BC CROSS wypożyczalnia nart Wisła.