Peru – szlakiem tajemnic Inków

Peru – szlakiem tajemnic Inków

Peru to jeden z najbardziej atrakcyjnych i tajemniczych krajów świata. W czasach prekolumbijskich kwitła tam wysoko rozwinięta cywilizacja Inków, której imponujące pozostałości podziwiać możemy do dziś. Dodatkowego smaku dodaje fakt, że przeznaczenia niektórych obiektów nie znamy do dziś.

Podróż do Peru na ogół zaczyna się w Limie, stolicy kraju, w której wciąż można poczuć kolonialny klimat. Warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzenie Limy przed wyruszeniem w podróż do bardziej egzotycznych miejsc. Można tu podziwiać choćby katedrę zbudowaną na zlecenie Pizarra, pałace gubernatora i arcybiskupa, a także zajrzeć do Muzeum Złota, by nacieszyć oczy pełnymi przepychu eksponatami.

Dalej szlak wiedzie na południe, do ruin Cuzco. To dawna stolica imperium Inków. Podczas walk Inków z oddziałami Francisco Pizarro zostało spalone, a  na murach dawnych świątyń wybudowano chrześcijańskie kościoły i klasztory. Dokładne zwiedzanie Cuzco oferuje choćby Biuro Turystyki LogosTour: https://logostour.pl/kraje/peru. Podczas zorganizowanej przez nich wycieczki zwiedzić można najważniejsze zabytki tego miasta.

Wyjątkową pozostałością po cywilizacji Inków są ruiny na zboczach Sacsayhuamán, znajdujące się niedaleko Cuzco. Budowla powstała z ogromnych bloków skalnych, dopasowanych do siebie bez użycia zaprawy. Naukowcy do dziś nie są pewni, jak tego dokonano i jakie konkretnie było przeznaczenie obiektu.

Równie, jeśli nie bardziej tajemnicze są linie na płaskowyżu Nazca – gigantyczne rysunki powstałe pomiędzy 300 r. p.n.e. a 900 r. p.n.e. poprzez usuwanie wierzchniej warstwy czerwonego żwiru, by odsłonić jaśniejszą glebę. Rysunki wykonali prawdopodobnie Indianie Nazca, ale powód, dla którego to zrobili, wciąż pozostaje tajemnicą, podobnie jak  to, jakim sposobem uzyskano tak regularne kształty, pracując z poziomu ziemi, skoro rysunki w całości, z powodu ich rozmiaru, widać tylko z powietrza. Wokół Nazca wciąż narastają coraz to bardziej fantastyczne teorie, tym bardziej warto samemu przyjrzeć się temu niezwykłemu zjawisku.

Obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Peru jest Machu Picchu, najlepiej zachowane miasto Inków, położone na wysokości 2090–2400 m n.p.m., a odkryte dopiero w 1911 roku. Do dziś stanowi zagadkę dla archeologów i historyków. Wybudowane w XV wieku, zostało opuszczone zaledwie sto lat później z niewyjaśnionych przyczyn. Jego urokliwe położenie na górskim szczycie i imponujące budowle sprawiają, że tego miejsca nie sposób zapomnieć.

Peru to jednak nie tylko tajemnicze ruiny, ale też wspaniała przyroda. W Dolinie Kolki, w której znajduje się słynny kanion, po raz pierwszy przepłynięty w całości przez Polaków, spotkać można, przy odrobinie szczęścia, andyjskiego kondora, a rejs po najwyżej położonym jeziorze żeglownym Titicaca dostarczy niezapomnianych przeżyć. Wyspy położone na jeziorze wciąż zamieszkane są przez Indian, kultywujących swoje tradycje i opierających się globalizacji.

Jezioro Titicaca leży na granicy Peru i Boliwii. Niektóre biura podróży organizują wycieczki do obu tycz krajów, by umożliwić jeszcze pełniejszy wgląd w tajemnice prekolumbijskich kultur. Tego rodzaju ofertę znaleźć można choćby tu: https://logostour.pl/kraje/boliwia. Oba kraje są równie urokliwe i tajemnicze, doskonale się uzupełniają, jeśli chodzi o ofertę turystyczną. Zwiedzenie ich obu uczy i bawi podwójnie.

Peru to prawdziwa perełka dla miłośników tajemnic, dla wielbicieli pięknych widoków i dla tych, którzy kochają sporty i górskie wspinaczki. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wyprawa w ten rejon świata gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Zobacz też

Wakacje w Boliwii