Pielęgnacja skóry pod pachami

Pielęgnacja skóry pod pachami

Depilacja w pośpiechu, nieodpowiednie kosmetyki, brak nawilżenia – to na nasze grzechy główne przeciwko skórze pod pachami, która w zamian odpłaca się krostkami, podrażnieniami i reakcjami alergicznymi. Jak dbać o skórę pach, by wyglądała jak z reklamy antyperspirantu?

Jak nie laser to co?

Oczywiście, w pielęgnacji skóry pach nie chodzi jedynie o wygląd. Owszem, golimy się przede wszystkim dlatego, że nadmierne owłosienie wygląda bardzo nieestetycznie i odpychająco, ale depilacja to także pielęgnacja – włosy w połączeniu z potem tworzą bowiem siedlisko bakterii oraz utrudniają kontrolę nadmiernego pocenia. Depilacja jest więc zabiegiem potrzebnym, lecz niestety często wykonujemy ją nieprawidłowo, narażając skórę na nieprzyjemne podrażnienia.

Biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką pozbywamy się włosków pod pachami, większość z nas marzy o zabiegu laserowym, trwale eliminującym owłosienie praktycznie w 100 procentach. Depilacja laserowa ma jednak poważną wadę – jest droga. Pojedynczy zabieg kosztuje kilkaset złotych, a na jednym nigdy się nie kończy. Dopóki zatem nie będziemy gotowe na wydanie na ten cel znacznej sumy pieniędzy, pozostają bardziej dostępne rozwiązania.

Spośród nich najpopularniejszym jest depilacja maszynką – zabieg szybki i bezbolesny, choć włoski odrastają już następnego dnia. Depilacja kremem lub pianką jest nieco bardziej czasochłonna i daje podobne, nietrwałe efekty, a do tego może wywołać reakcję alergiczną. Użycie depilatora gwarantuje skuteczność i trwałość, ale jest bolesne i podrażnia skórę, szczególnie na początku stosowania. Najbezpieczniejsza wydaje się depilacja pastą cukrową – naturalna, trwała, bez ryzyka uczuleń. Wymaga jednak znacznej wprawy w stosowaniu.


Golenie maszynką – zrób to dobrze

Większość kobiet zdaje się na zwykłą maszynkę. Pomijając trwałość efektu, regularne używanie golarki nie musi wiązać się z występowaniem podrażnień, jest to więc dość dobra metoda na codzienne eliminowanie włosków. Ale w wielu przypadkach podrażnienia, krosty oraz skaleczenia mają miejsce. Głównie dlatego, że depilację przeprowadzamy na ostatnią chwilę, starą maszynką i, co najgorsze, na sucho, by zdążyć wyjść z domu na czas. Aby nasza skóra pod pachami rzeczywiście wyglądała jak z reklamy, potrzeba czegoś więcej. Jeszcze przed goleniem, warto wykonać delikatny peeling. Jeśli rano nie ma takiej możliwości, zaplanujmy zabieg na czas wieczornej kąpieli, by skóra była rozmiękczona dzięki ciepłej wodzie. Koniecznie skorzystajmy z pianki lub żelu przeznaczonych do skóry wrażliwej. Sama golarka zaś powinna być niestępiona, najlepiej z trzema ostrzami.

Po depilacji, skórę pod pachami należy nawilżyć, by zapobiec przesuszeniu i zaczerwienieniu. Użyjmy do tego codziennego balsamu lub specjalnego, łagodzącego kremu po depilacji, który dodatkowo opóźnia odrastanie włosków.


Skuteczna i łagodna ochrona przed poceniem

Bardzo ważny dla stanu naszej skóry pod pachami jest też wybór właściwego antyperspirantu. Zaraz po depilacji lepiej nie używać antyperspirantów w sprayu, ponieważ zawierają alkohol, który silnie podrażnia tak delikatną skórę. Z powodzeniem można natomiast aplikować kosmetyki w kulce, kremie lub sztyfcie. Mają one zwykle właściwości nawilżające, łagodzące i odżywcze. Możemy też zaopatrzyć się w kosmetyk antybakteryjny lub opóźniający odrastanie włosów po goleniu. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że żaden z nich nie zawiera alkoholu (zdarza się to w przypadku antyperspirantów kulkowych).


Elżbieta Gwóźdź