Podłoga czysta bez ogromnego wysiłku

Podłoga czysta bez ogromnego wysiłku

Największym problemem związanym z myciem podłogi jest wyżęcie mopa. Jeśli bowiem będzie zbyt mokry, powstaną brzydkie smugi, więc będzie trzeba podłogę myć jeszcze raz. Dodatkowo, nadmiernie mokra podłoga długo schnie, co utrudnia chodzenie po mieszkaniu, a wilgoć może zniszczyć panele lub parkiet.

Kiedyś popularne były mopy z wyciskaczem. Po pociągnięciu za uchwyt dwie rolki po obu stronach gąbki wyciskały wodę i umożliwiały mycie. Okazało się jednak, że mop należało wcześniej odpowiednio długo namoczyć, ponieważ sucha gąbka bywała zbyt mokra i niszczyła mechanizm.

W modelu mopa płaskiego i sznurkowego pojawiły się zestawy z wiadrem ze specjalnym sitkiem. Mimo pozorów nie jest to mechanizm idealny. Nadmierne przyciskanie mopa do sita sprawi, że złamie się ono, a zbyt lekkie pozostawi mop suchym. Wszystko sprowadza się do tego, że później i tak należy mop wyciskać ręcznie, co nie jest zbyt higieniczne, ponieważ wkłada się go do brudnej wody pozostałem po już umytej podłodze. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten model, najlepiej wybrać mop płaski. Posiada on specjalną nakładkę bawełnianą lub poliestrową, którą można bez obawy zdjąć z mopa i uprać w pralce. W przypadku mopa sznurkowego jest to niemożliwe.

Niezwykle popularnym mopem ostatnio jest mop obrotowy sprzedawany w co lepszych sklepach stacjonarnych lub internetowych jak np. Mango. Sukces tego produktu polega głównie na wiadrze z mechanizmem pedałowym do odsączania wody. Należy włożyć końcówkę mopa do sitka i za pomocą pedału wprawić je w ruch. Woda jest odsączona, mop suchy i nie trzeba ani brudzić rąk, ani schylać się za każdym razem w celu wyżęcia materiału.

Najnowszym wynalazkiem w owej dziedzinie jest mop parowy. Podłoga szybko schnie i nie trzeba go wyżymać. Mechanizm sprawia jednak, że mop jest o wiele cięższy niż inne. Dodatkowo, olbrzymią wadą jest koszt zakupu. Produkt jest jednak wart swojej ceny, ponieważ odpowiedni model umożliwi również mycie glazury oraz luster, czego z pewnością nie potrafi zwykły mop.