Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Moment, w którym urlop macierzyński się kończy i trzeba zostawić dziecko pod opieką innych osób, jest dla każdej mamy trudny. Jak poradzić sobie z powrotem do pracy i organizacją opieki nad dzieckiem?

Każda kobieta, której kończy się urlop macierzyński, obawia się, jak będzie wyglądał powrót do pracy, czy odnajdzie się w swoich obowiązkach po tak długim czasie i przede wszystkim, czy będzie umiała zostawić dziecko pod opieką dziadków lub opiekunki i nie sprawdzać co chwilę, co u niego?

Rozłąka z dzieckiem jest przykra, a godzenie pracy z byciem mamą niełatwe, ale nie niemożliwe! Początki są zawsze trudne, jednak z czasem przyzwyczaisz się do takiego stanu rzeczy. Większość młodych mam wraca do pracy po 12 miesiącach, jednak są kobiety, które wracają miesiąc lub dwa po urodzeniu. Długi kontakt z mamą jest korzystny dla rozwoju dziecka, jednak powrót na rynek pracy po długiej przerwie jest znacznie trudniejszy niż po kilku miesiącach. Dziecko kilkumiesięczne łatwiej zniesie rozłąkę, ponieważ jest na takim etapie rozwoju, że szybciej zaakceptuje zmianę niż dziecko dwuletnie. Jeżeli zdecydujesz się na szybki powrót do pracy, to sprawą podstawową będzie dla ciebie zapewnienie dziecku dobrej opieki. Jeżeli możesz skorzystać z pomocy mamy lub teściowej, to masz wielkie szczęście, jeśli jednak babcie są daleko, musisz rozejrzeć się za żłobkiem lub opiekunką.

Badania wykazują, że ok. 27 procent młodych matek przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym obawia się zwolnienia, a 16 procent rzeczywiście pracę traci. Kodeks pracy daje jednak młodej mamie wiele uprawnień. Jeśli karmisz piersią, możesz wykorzystywać godzinną przerwę, która ci przysługuje i wychodzić z pracy wcześniej. Masz też możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin lub możesz umówić się z szefem na elastyczne godziny pracy. Wszystko to zależy jednak od pracodawcy i charakteru twojej pracy. Najlepiej, jeżeli umówisz się z szefem na rozmowę przed twoim powrotem do pracy (1-2 tyg.) i omówicie wszystkie warunki pracy.

Nie przejmuj się powrotem do pracy i koniecznością zostawienia pociechy w domu – taka jest kolej rzeczy i z czasem, pomimo wielu obaw, stanie się to dla ciebie normalne.