Przedszkolak w domu – w jaki sposób go rozwijać?

Przedszkolak w domu – w jaki sposób go rozwijać?

Każdy rodzic i pedagog doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Maluchy między 2 a 6 rokiem życia chłoną wszystko, co ich otacza i to od opiekunów zależy, co zostanie im wpojone. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie, jak można rozwijać przedszkolaka w domu.

W przedszkolu lub nie

Pojęcie rozwijania dziecka w domu może być mylące. Dla jednych może oznaczać, że dziecko takie nie uczęszcza do przedszkola i spędza całe dnie z rodzicem bądź opiekunem w domu. Innym zaś sugeruje, że poza aktywnością przygotowaną przez pracowników przedszkola dziecko powinno kontynuować swoją edukację także po powrocie do domu. Należy przy tym pamiętać, że przedszkolak uczy się głównie przez zabawę.

Szczególną wagę do rozwoju przedszkolaka w domu powinni przykładać ci rodzice i opiekunowie, którzy zdecydowali się nie posyłać swojej pociechy do przedszkola. Sprawy mogą przybrać taki obrót z wielu powodów – jednym z nich jest zbyt duża tęsknota dziecka za domem, by mogło ono spędzić kilka godzin w grupie rówieśników, pod okiem obcego opiekuna.

 

Kontakt z innymi dziećmi

We wczesnych latach życia człowiek musi pojąć pewne zasady funkcjonowania z innymi ludźmi. Rozwój społeczny jest niezwykle ważny i znacząco wpływa na wszystkie aspekty życia dziecka. Jeśli dziecko rzeczywiście nie uczęszcza na zajęcia w przedszkolu, trzeba w inny sposób umożliwić mu kontakt z innymi milusińskimi. Sprawa ta jest stosunkowo prostsza dla osób, które mają więcej niż jedno dziecko. Jeśli jednak twoja pociecha jest jedynakiem, musisz dołożyć wszelkich starań, aby twój maluch mógł pobawić się ze swoim rówieśnikiem. Możesz w tym celu zaaranżować coś, co Amerykanie nazywają playdates, co w tłumaczeniu można określić jako „spotkanie w celu zabawy”. Jeśli więc twoi przyjaciele bądź sąsiedzi mają dzieci w wieku zbliżonym do wieku twojego dziecka, nie zawahaj się zaprosić ich na kawę czy herbatę, a dzieci – do zabawy. Jeżeli twoi znajomi nie znajdują w danym momencie sposobności, by się spotkać, nie rezygnuj z organizowania dziecku zabawy z innymi. Możesz wówczas np. zabrać je na plac zabaw, gdzie twój maluch z pewnością znajdzie kompana do robienia babek z piasku.

 

Rozmawiajcie

Jeśli chodzi o sztukę konwersacji, to warto angażować w nią dziecko od pierwszych lat. Nie chodzi tu tylko o uczenie dziecka poprawnej wymowy i nazywania poszczególnych przedmiotów, części ciała, członków rodziny, zwierząt itd.. Na późniejszym etapie rozwoju umiejętność rozmawiania pomoże twojemu dziecku jasno określać swoje potrzeby, a także wyrażać zdanie na dany temat.

 

Wspólna aktywność fizyczna

Rodzic, który chce, aby jego dziecko rozwijało się kompleksowo, będzie je również zachęcał do aktywności fizycznej – najlepiej wspólnej. Bez względu na to, czy będzie to spacer, przejażdżka na rowerach czy nawet rzucanie bądź kopanie piłki, każda z tych czynności nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój organizmu twojego dziecka, ale także wyrobi w nim dobre nawyki.