Suknia ślubna w stylu boho – czym się charakteryzuje?

Suknia ślubna w stylu boho – czym się charakteryzuje?

Lubisz przeciwstawiać się schematom i konwenansom? Jeśli tak, to na pewno pragniesz, aby Twój ślub był inny niż wszystkie. Zero sztampy, pełna swoboda, może nawet odrobina kontrowersji. Taki właśnie jest styl boho. A Ty będziesz jego ambasadorką.

Na przekór

Balowa suknia ślubna, przyjęcie z pompą dopracowane w najmniejszych szczegółach, setki przymiarek i godzin spędzonych u fryzjera – tak z grubsza przedstawia się większość ślubów i bankietów weselnych, w których miałaś jak dotąd okazję uczestniczyć. Trąci szablonowością? Takie wrażenia towarzyszą Ci pewnie dlatego, że jesteś artystyczną duszą, która nie lubi dostosowywać się do powszechnie panujących zwyczajów. Łamanie zasad daje Ci poczucie wolności i swobody. Nic dziwnego, że wybierając kreację na swój własny ślub, skłaniasz się ku stylowi boho.

Skrót boho pochodzi oczywiście od słowa „bohema”, które odnosi się do kierunku w kulturze, stojącego w opozycji do głównych trendów i mainstreamu. Bohema, a więc cyganeria, to demonstrowanie pogardy wobec schematów i ogólnie przyjętych konwenansów. W modzie oznacza łączenie wzorów i stylów, oryginalność, naturę, kolory, bunt, nieład. Czy cokolwiek stąd da się przemycić do mody ślubnej? Ależ oczywiście. Ślub w stylu boho na pewno zapadnie w pamięć wszystkim gościom, a Ty będziesz jedną z najoryginalniejszych panien młodych, jakie kiedykolwiek widzieli.

 

Zakochana buntowniczka

Suknie ślubne w stylu boho, niezależnie od fasonu i użytego materiału, dają niczym nieskrępowaną swobodę ruchów, są zwiewne, naturalne, miękkie. Nie znajdziemy wśród nich sztywnych gorsetów, dołów w kształcie bezy, tandetnych błyskotek, bolesnych wiązań i ciężkich materiałów. Dół sukni lekko opływa ciało, poddając się podmuchom wiatru. Góra natomiast zawsze prezentuje się kunsztownie, a jednocześnie bezpretensjonalnie. Styl ten uwielbia hafty, koronki, falbany, finezyjne tasiemki, rozcięcia, motywy kwiatowe, hippisowskie i etno. W wielu propozycjach ślubnych dół i góra występują osobno, odkrywając fragment brzucha powyżej pępka. Często odsłonięte lub przykryte tylko po części przepięknym haftem pozostają także plecy oraz ramiona. Długość sukni jest dowolna, choć zdecydowanie dominują te do kostek. To jednak styl, w którym bardzo korzystnie i naturalnie prezentują się również krótsze sukienki przed lub za kolano. Jeśli poszukujesz idealnej sukni w stylu boho, koniecznie odwiedź salony sukien ślubnych w Warszawie.

W barwach również można poeksperymentować i typową biel można zastąpić ecru, beżem czy delikatnym różem. Jeśli chodzi o inne, bardziej intensywne kolory, pozostają one raczej na poziomie dodatków i akcentów, by nie spowodować, że Panna Młoda będzie wyglądała jakby właśnie wróciła z festiwalu. 

Dopełnieniem sukni są oczywiście dodatki. Tutaj również spotkamy się z odbiegającymi od klasyki rozwiązaniami. Panny młody stylizujące się na boho rzadko ubierają welon. Wolą przyozdobić głowę w kolorowy wianek, koronę z piór, wstążkę lub tasiemkę nachodzącą na czoło. Włosy są wtedy rozpuszczone, naturalnie pofalowane lub spięte w jakby niedopracowany kok albo warkocz. Na stopach pojawiają się wiązane sandały, na nadgarstkach rzemyki i delikatne bransoletki z koralików, w dłoniach zaś spoczywa bukiet polnych kwiatów.

Nie zapominaj, że na ślubie oprócz Ciebie pojawi się jeszcze… Pan Młody! Będziecie idealnie dopasowani, jeśli zamiast tradycyjnego garnituru i kamizelki, założy szelki, a na czas przyjęcia zdejmie marynarkę i podwinie rękawy koszuli.

 

Eklektyczny anturaż

Na przyjęciu w klimacie boho nic nie musi być od linijki. Nie oznacza to wcale, że masz cokolwiek zostawiać przypadkowi. Wystrój, dekoracje i oprawa muzyczna powinny wpisywać się w klimat nawiązujący do cyganerii artystycznej. Jeśli masz możliwość, powiedz sakramentalne „tak” w pachnącym ogrodzie lub na plaży, a gości zaproś pod namiot lub na taras i spraw, by znajdowali się w nieustannej bliskości matki natury. Stoły możesz poustawiać pośród drzew, a na gałęziach powiesić romantyczne dekoracja z kwiatów, szkła i piór.