Wełna – czym charakteryzują się jej poszczególne rodzaje?

Wełna – czym charakteryzują się jej poszczególne rodzaje?

Rodzajów wełny jest kilka – jedne są bardziej kosztowne, inne mniej. Czym się właściwie różnią i dlaczego ich ceny znacznie się wahają?

Jak wełna, to z owcy

Słowo „wełna” nawiązuje do tej tradycyjnej, owczej. Dopiero gdy pojawi się przy nim jakieś określenie (inne niż Merino – rasa owcy), oznacza to, że mówimy o wykorzystaniu sierści innego zwierzęcia. Wełna Merino występuje w kilku wariantach, od Ultrafine (najcieńsza) do Strong (najgrubsza). Zasada jest taka, że im cieńsze włókno, tym droższe. Światowymi liderami w produkcji tego surowca są Australia i Nowa Zelandia. A popularność wełny nie słabnie, gdyż mimo sporych wymagań pielęgnacyjnych materiał ten gwarantuje świetne utrzymywanie ciepła. Jeżeli chcemy mieć pewność idealnej jakości i 100% naturalności, warto poszukać ubrań z metką, na której pojawia się oznaczenie WOOLMARK.

 

Najprawdziwszy kaszmir

Kaszmirowe swetry, które kupujemy w sklepach, zazwyczaj niewiele mają jakościowo wspólnego z tymi, które są najdroższe na świecie. I choć również pochodzą od kaszmirskich kóz hodowlanych, to do produkcji ubrań tańszych stosowany jest kaszmir drugiego gatunku. Podobno lepsza od niego jest już zwykła owcza wełna, ale odczucie większego lub mniejszego komfortu leży już w indywidualnych upodobaniach. Kozy kaszmirskie pochodzą z regionu Kaszmir, podzielonego pomiędzy Indie i Pakistan.

 

Angorskie zwierzęta

Z sierści zwierząt angorskich pozyskuje się dwa inne popularne rodzaje wełny – angorę (królik) i moher (koza). Oba charakteryzuje połysk, delikatność i brak podatności na spilśnianie (zjawisko występujące m.in. w produkcji filcu). Używa się ich osobno, ale również jako domieszek do wełny owczej. Włókno angory ze względu na swoje właściwości grzewcze stosowane jest również do ogrzewania bolącego kręgosłupa lub stawów.

 

Rzadko spotykane rodzaje wełny

Istnieje również wełna Camel; jak sama nazwa wskazuje, jest pozyskiwana z wielbłądów. Najlepszym jej źródłem są młode osobniki. Włókno jest bardzo miękkie i cienkie. Jednak nie tylko ludy azjatyckie (Chińczycy, Tatarzy) uzyskują runo pochodzące z lokalnie występujących, rzadkich zwierząt. Do zaskakujących odmian należy również wełna pozyskiwana z sierści żyjących w Peru "kuzynów" wielbłądów - alpak. Ze względu na ich wysokogórskie środowisko naturalne odzież wykonana z ich runa jest niesamowicie wytrzymała. Jakość włókna jest o wiele lepsza niż w wełnie owczej. Ponadto alpaka może występować naturalnie w około 25 kolorach (różne odcienie szarości, czerni, brązów), dlatego wytworzonych włókien nie zwykło się farbować.

 

Wachlarz możliwości

Znaleźć więc możemy niezliczone rodzaje wełny, z których można uszyć naprawdę ciekawe ubrania. Wełna jest surowcem wielokrotnego użytku, a nielubiany sweter z dzieciństwa można spruć i przerobić na coś szalenie modnego. Warto o tym pamiętać, szukając odpowiednich włókien na odzież (wełna w SklepBlawatny24.pl).