Wybór stroju kąpielowego a typ sylwetki

Wybór stroju kąpielowego a typ sylwetki

Kostium kąpielowy, choć zdecydowanie więcej odkrywa, niż zakrywa, może efektownie odciągnąć uwagę od niedoskonałości figury. Przeanalizuj kształt swojej sylwetki i dobierz strój idealny dla siebie.

Problematyczne krągłości

Wstydzisz się wyjść na plażę w mocno wyciętym stroju kąpielowym, bo masz wiele do zarzucenia swojej figurze? Boczki, obfite uda, wystający brzuszek? Zakrywanie tych mankamentów dodatkową ilością materiału nie zawsze przynosi pożądany rezultat. Przeciwnie, może je jeszcze bardziej wyeksponować. Wszystko zależy od tego, jaki wybierzemy krój stroju oraz na jaką postawimy kolorystykę. Na masywnych udach i szerokich biodrach dobrze będą wyglądały szorty lub krótkie spódniczki w ciemniejszych kolorach. Pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają kształty, więc przy dużych rozmiarach wskazane jest noszenie ciemnej kolorystyki. Powinnaś także zrezygnować z wzorów na dolnej części kostiumu, chyba że będą to drobne elementy. Odpadają paski, jaskrawości i duże wzory.

Jeśli pomimo szerokich bioder masz szczupłą talię, wybierz majtki lub szorty z niskim stanem. Odrzuć je natomiast, jeśli narzekasz na boczki i wypukły brzuch. Postaw wtedy na zabudowane majtki z wysokim stanem lub zamiast biustonosza załóż tankini – kąpielowy top zakrywający talię. Możesz także wykorzystać najprostsze rozwiązanie, czyli kupić strój jednoczęściowy. Nadal pamiętaj jednak o odpowiedniej kolorystyce i uważaj z wzorami. Do stroju dobierz zwiewne pareo.

Uwaga! Kolorystka dolnej części kostiumu nie musi odpowiadać górze. Na wzorzysty i rzucający się w oczy biustonosz mogą sobie pozwolić kobiety, których figura ma kształt gruszki – szeroki dół występuje ze szczupłą górą, czyli wąskimi ramionami i małym biustem. Uwydatnij niewielkie piersi poprzez żywą kolorystykę, mnogość wzorów, falbany, push-up, fiszbiny oraz dodatkowy pas materiału pod biustem. Dzięki temu piersi wydadzą się większe, a biodra i uda szczuplejsze.

Jeśli zaś jesteś klepsydrą – oprócz krągłych bioder masz również duży biust, a przy tym wcięcie w talii – możesz sobie pozwolić niemal na każdy typ stroju. Nawet niewielka nadwaga nie będzie tu przeszkodą. W przypadku kilku dodatkowych kilogramów postaw jedynie na kostium bardziej jednolity pod względem kolorystycznym.


Duże wycięcia wydłużają optycznie

Jesteś niska? Jeszcze bardziej skrócą Cię szorty i spódniczki. Za to efekt dłuższych nóg uzyskasz dzięki majtkom wysoko wyciętym po bokach. Całość sylwetki wysmukli z kolei głęboki dekolt w kształcie litery V. Obydwa rozwiązania są dostępne w wersjach jednoczęściowych, jak i w bikini.

Kostium z dekoltem w kształcie V sprawdzi się szczególnie u kobiet, które są nie tylko niskie, ale mają dodatkowo obfite biodra oraz uda, i wycięte wysoko majtki nie spełniają u nich swojej roli.


Więcej kobiecości

Projektanci strojów kąpielowych znaleźli rozwiązanie także dla kobiet o figurze chłopczycy. Jest nim kostium jednoczęściowy z wycięciami po bokach, który stwarza iluzję węższej talii. Może go zastąpić także klasyczny strój jednoczęściowy, z bocznymi wstawkami materiału w innym kolorze niż całość. Podobny efekt da założenie wyciętego po bokach dołu (tak jak w przypadku optycznego wydłużania nóg).

Mimo prostokątnej sylwetki możesz założyć bikini. Zadbaj o to, by było strojne – niech góra i dół kostiumu odciągają uwagę od chłopięcej talii. Im więcej wzorów, elementów ozdobnych i falban, tym lepiej.


Szczupłe nogi, szeroka góra

Na figurze typu jabłko najlepiej prezentuje się strój jednoczęściowy. Pasował będzie także wspomniany krój tankini, czyli majtki w zestawieniu z koszulką na ramiączkach. Jeśli masz szerokie ramiona i duży biust zrezygnuj ze stroju wiązanego cieniutkimi sznurkami. Góra powinna być usztywniona i podtrzymywana przez grube ramiączka. Zostań przy jednolitym, ciemnym kolorze.

Wyjątkowo obfity biust uda Ci optycznie zmniejszyć, gdy założysz ciemny biustonosz z drobniutkimi wzorami, na przykład w kropki.

Pamiętaj, że równie ważny jak krój jest także właściwy rozmiar kostiumu.


Elżbieta Gwóźdź