Zalety zdrowotne sauny parowej

Zalety zdrowotne sauny parowej

Sauna parowa to najpopularniejszy rodzaj sauny. Korzysta z niej coraz więcej osób. Niewielka ilość przeciwwskazań sprawia, że z jej dobrodziejstw może korzystać każdy.

Właściwości sauny parowej

Jej tradycja sięga czasów starożytnego Rzymu. Publiczne łaźnie służyły nie tylko celom higienicznym, ale także relaksacyjnym i towarzyskim. Rzymianie chętnie spędzali w nich czas na długich dysputach politycznych i filozoficznych. Ich ruiny możemy podziwiać do dziś.

Istotą sauny parowej jest wysoka temperatura (45-600 C) oraz bardzo wysoka wilgotność dochodząca do 100%. Dzięki temu kąpiele w saunie parowej poprawiają krążenie, przyspieszają metabolizm, poprawiają samopoczucie, zwiększają odporność. Szczególnie polecane są w przypadku:

  • przewlekłych chorób kręgosłupa i stawów (z wykluczeniem stanów ostrych),
  • przewlekłych chorób pulmonologicznych – ułatwiają udrożnienie górnych dróg oddechowych,
  • ciągłego zmęczenia i stanów depresyjnych.

 

Z sauny parowej nie powinny korzystać osoby z ostrymi infekcjami, stanami zapalnymi, chorobami nowotworowymi i wenerycznymi.

Sauna domowa. Źródło http://www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu/

 

Jak prawidłowo korzystać z sauny parowej?

Z sauny parowej możemy korzystać nawet codziennie, dlatego najwygodniej będzie po prostu mieć własną kabinę (nie jest to trudne ani drogie). Jednorazowy pobyt w kabinie powinien trwać ok. 15 min. W saunach publicznych przed wejściem do kabiny należy wziąć prysznic, zmyć makijaż, ściągnąć biżuterię i ubranie. Z kabiny korzystamy nago, zaopatrzeni tylko w ręcznik, na którym leżymy lub siedzimy. Najpierw spędzamy kilka do kilkunastu minut w kabinie rozgrzewającej, następnie przechodzimy do kabiny parowej (w zależności od konstrukcji obie mogą być połączone). Kolejnym etapem jest schładzanie organizmu pod zimnym prysznicem. Potem następuje czas przeznaczony na relaks i odpoczynek. Przestrzeganie tych zasad zapewni nam energię na kolejne dni. Kąpiele parowe mogą być też wzbogacone dodatkowymi preparatami ziołowymi lub aromatycznymi. A to dzięki temu, że para wodna tłoczona jest za pomocą specjalnej instalacji.