Zanieczyszczone powietrze niszczy skórę!

Zanieczyszczone powietrze niszczy skórę!

Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe nie tylko dla narządów wewnętrznych, ale również dla skóry. Jaki wpływ na jej stan ma miejski smog?

Zanieczyszczone powietrze wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie – o tym wszyscy wiemy. Ale już mniej oczywisty jest jego wpływ na stan skóry. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak silny i szkodliwy jest to wpływ, przypisując swoje problemy skórne wyimaginowanym przypadłościom. Przyjrzyjmy się bliżej tej zależności i odpowiedzmy sobie na kilka pytań z nią związanych.

 

Smog – cichy zabójca

Na smog składają się w głównej mierze opadające pyły PM 2,5 oraz PM 10; tlenek siarki, węgla i azotu, a także węglowodory aromatyczne (między innymi benzopiren). W smogu znajduje się też ozon, który może się przekształcać w wolne rodniki (związki szkodliwe dla zdrowia). Cząsteczki PM 2,5 i PM 10 wnikają do organizmu przez płuca, a następnie osadzają się na naczyniach krwionośnych, co w dłuższej perspektywie czasowej może skutkować problemami z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym i nerwowym. Smog zaostrza objawy astmy, powoduje niewydolność oddechową i sprzyja infekcjom dróg oddechowych. Może stać się też bezpośrednią przyczyną choroby nowotworowej lub zawału. Najbardziej rakotwórczym związkiem w smogu jest benzopiren, szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży.

 

Jak na skórę wpływa smog?

Smog powoduje nie tylko problemy zdrowotne. Ma też niemały wpływ na skórę, ponieważ cząsteczki PM 2,5 działają destrukcyjnie na płaszcz hydrolipidowy, stanowiący jej barierę ochronną. Zanieczyszczone powietrze pobudza organizm do wydzielania wolnych rodników, które odpowiadają m. in. za przedwczesne starzenie się skóry. Uszkadza też komórki tworzące naskórek, redukuje ilość cząsteczek kwasu hialuronowego (wysusza więc skórę), niszczy fibroblasty tworzące elastynę i kolagen, tym samym wpływając bezpośrednio na jej elastyczność i jędrność. Smog powoduje czasem przebarwienia skóry, co jest uwarunkowane zaburzonym funkcjonowaniem melanocytów (więcej o melanocytach przeczytasz na multirelation.com ).

 

Nadwrażliwość skóry

Miejski smog zwiększa również wrażliwość skóry na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W dużych aglomeracjach gabinety dermatologiczne odnotowują rosnącą liczbę klientów z atopią, trądzikiem różowatym czy właśnie nadwrażliwością skóry. Przypadłości te często są uwarunkowane zanieczyszczonym środowiskiem.

 

Zanieczyszczone powietrze to więc nie tylko problem zdrowotny, ale i estetyczny. W pewnym stopniu można jednak uchronić skórę przed szkodliwym wpływem smogu. Warto nosić specjalne maseczki w okresie zwiększonego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu, a także zadbać o to, aby w pomieszczeniach, w których spędza się wiele czasu, znalazły się rośliny.

 

Zobacz też

Co ma wpływ na kondycję skóry?
Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić?