Zdjęcia na bloga – skąd je wziąć i jakie powinny być?

Zdjęcia na bloga – skąd je wziąć i jakie powinny być?

Nie ma blogowania bez ilustrowania. Każdy użytkownik Internetu chętniej przeczyta Twój wpis, jeśli opatrzysz go zdjęciami. Czasem zdjęcia we wpisie mają kluczowe znaczenie, czasem są tylko dodatkiem. Gdzie szukać zdjęć do publikowania w WP i jakie wybierać?

Zdęcia na blogu – aż chce się czytać (oglądać)!

Fotografie podnoszą walory estetyczne wpisu i całego bloga, niezależnie od tego, czy stanowią tylko tło, czy obrazują dokładnie to, o czym piszemy. Obecnie trudno znaleźć blogi całkowicie pozbawione zdjęć, a w niektórych obszarach tematycznych dodawanie fotografii do treści to podstawa. O tym, jak ważne są zdjęcia na blogu, powinni wiedzieć zwłaszcza początkujący blogerzy, których nazwiska w blogosferze i mediach społecznościowych są jeszcze nieznane. Jak na ironię, czytelnicy oceniają nowo poznanych autorów nie tylko po treści ich wpisów.

Dbanie o odpowiednią oprawę graficzną bloga powinno być szczególnie istotne dla osób, które piszą o urodzie, modzie, kosmetykach, zdrowym stylu życia czy o gadżetach. Fotografie mają także decydujący wpływ na czytelność i przystępność blogów kulinarnych, na których zdjęcia bezpośrednio decydują o liczbie wejść. Jak wiadomo, uwielbiamy oglądać apetycznie wyglądające jedzenie, a fotografie służą naszym kulinarnym inspiracjom. Dlatego najpierw zwracamy uwagę na nie, a dopiero potem na treść i zawarty w niej przepis.

 

Blogujesz? Zacznij fotografować!

Nie bez przyczyny wielu blogerów ma w małym palcu podstawy fotografii. Np. autorzy stron kulinarnych fotografują swoje potrawy, ponieważ ilustrowanie wpisów zdjęciami z sieci w ich przypadku mija się z celem. Również wiele autorek blogów lifestylowych, a zwłaszcza urodowych wykonuje zdjęcia samodzielnie. Są to fotografie kosmetyków, akcesoriów i surowców naturalnych. We wpisach w stylu DIY treść pisana ma wręcz drugorzędne znaczenie – liczy się fotografia lub ukazanie procesu twórczego na filmie.

Zdjęcia wykonywane na bloga powinny być nie tylko jasne i ładne. Miłe dla oka jest także wrażenie harmonii, jakie tworzą z całokształtem strony i wybranym motywem. Własne zdjęcia najlepiej podpisywać, aby nikt inny nie mógł ich wykorzystać na konkurencyjnych blogach. Ilustrowanie wpisu zdjęciami własnego autorstwa przynosi zwykle wiele frajdy, dlatego większość twórców inwestuje we własny sprzęt fotograficzny.

 

Zdjęcia z sieci – gdzie ich szukać?

Jeśli nie mamy własnego aparatu lub nasz smartfon nie robi wystarczająco dobrych zdjęć (albo nie chcemy samodzielnie fotografować), możemy korzystać z serwisów, udostępniających zdjęcia w oparciu o licencje CC. Najbezpieczniejsze są zdjęcia z licencją CC0 (Creative Commons „Zero”), czyli mające status domeny publicznej. Możemy je wykorzystywać, rozpowszechniać i zmieniać bez konieczności podawania informacji o autorach (choć, jeśli jest taka możliwość, warto umieścić odpowiednią notkę). W pierwszej kolejności powinniśmy zaglądać na serwisy gromadzące nieodpłatne zdjęcia CC0 lub CC BY (z uznaniem autorstwa).

Prowadząc bloga możemy korzystać również z banków zdjęć, w których dostępne są prace odpłatne. Nie ma jednak takiej potrzeby – w większości darmowych serwisów znajdziemy bardzo dobrej jakości, profesjonalne zdjęcia, które wystarczająco dobrze uświetnią nasze wpisy na blogu. Poszukując zdjęć na nasze strony, pamiętajmy także, żeby nie korzystać w tym celu z obrazów znalezionych w wyszukiwarce internetowej. Publikacja takich zdjęć może się okazać nielegalnym działaniem i oznaczać dla nas niemałe kłopoty prawne.