Zdrowa żywność

Zdrowa żywność

Sklepy ze zdrową żywnością od lat cieszą się coraz większą popularnością. Jest to efekt coraz większej świadomości konsumenckiej i troski o własne zdrowie.

Zdrowe odżywianie

 

Zdrowa dieta polega nie tylko na regularnym spożywaniu posiłków i dostarczaniu organizmowi potrzebnych mu składników, ale także na jedzeniu produktów dobrej jakości.

 

Żywność sprzedawana w hipermarketach jest żywnością wysokoprzetworzoną, która zawiera wiele dodatków chemicznych niezdrowych dla naszego organizmu. Producenci dodają do wyrobów konserwanty, ulepszacze, barwniki, emulgatory. Wszystko to ma na celu poprawić wygląd gotowego produktu i wydłużyć okres przydatności. Niestety te dodatki negatywnie wpływają na pracę układu trawiennego, powodują zakwaszenie organizmu, są przyczyną chorób cywilizacyjnych.

 

 

Żywność ekologiczna

 

Alternatywą dla żywności wysokoprzetworzonej są produkty ekologiczne, czyli produkowane bez używania środków chemicznych. Warzywa i owoce uprawiane tylko na nawozach naturalnych, mąki razowe, ciemne pieczywo zawierają bardzo dużo witamin, błonnika i minerałów łatwo przyswajalnych przez organizm. W sklepach ze zdrową żywnością mamy także duży wybór przetworów utrwalanych w sposób naturalny, bez konserwantów. W niektórych sklepach znajdziemy świeże soki, surówki i półprodukty do przygotowania szybkiego i zdrowego obiadu.

 

Sklepy naturalne oferują dwa rodzaje produktów – certyfikowane, pochodzące z gospodarstw ekologicznych, i bez certyfikatu EKO, ale pochodzące od zaufanych rolników. Jedne i drugie są zdrowe i bezpieczne. Osoby preferujące nie tylko zdrowe odżywianie, ale także życie w zgodzie z naturą – znajdą w tych sklepach naturalne kosmetyki, środki czystości oraz preparaty ziołowe.

 

Żywność ekologiczna nie jest konserwowana, dlatego jej okres przydatności do spożycia jest krótki. Po przyniesieniu do domu trzeba przepakować ją do odpowiednich opakowań jednorazowych chroniących przed dopływem powietrza i światła. Najlepsze będą pojemniki i torebki ekologiczne z papieru oraz tektury (dostępne m.in na www.ajk-opakowania.eu). W zależności od produktu można je umieścić w lodówce lub w szafce.